Home Kategorie Życie Konflikt między Polakami a Czechami przybiera na sile. Obie strony obrzucają się winą.

Konflikt między Polakami a Czechami przybiera na sile. Obie strony obrzucają się winą.

Konflikt między Polakami a Czechami przybiera na sile. Obie strony obrzucają się winą.

Polacy przekonują, że Czesi eskalują żądania. Strona czeska twierdzi, że to Polska kwestionuje zapisy umowy, która była zawarta. Kto w tym cyrku ma rację?

– “Przyjechaliśmy do Pragi z bardzo dobrą ofertą, która zawierała konkretne kwoty i rozwiązania dla mieszkańców Kraju Libereckiego. Pozwoliłyby one na długofalowe zażegnanie sporu z naszymi południowymi sąsiadami, a także wzmocniłyby bezpieczeństwo ekologiczne w tym regionie. Nasza racjonalna propozycja spotkała się z eskalacja żądań strony czeskiej” – poinformował Michał Kurtyka.

Minister Kurtyka zwrócił uwagę, że oferta, jaka została przekazana stronie czeskiej, stanowi najlepszy dowód na dobrą wolę Polaków. Jednakże Czesi sądzą inaczej.

– “Nasza oferta zawierała konkretne kwoty, które chcieliśmy przeznaczyć na realizację projektów w Kraju Libereckim, związanych przede wszystkim z budową infrastruktury gospodarki wodnej. Przedstawiliśmy w niej również propozycję naszych zobowiązań do wzmocnienia monitorowania oddziaływania Kopalni w zakresie emisji pyłów, generowania hałasu i wpływu na wody podziemne. Oferowaliśmy też zacieśnienie współpracy właściwych służb obydwu państw w tym zakresie oraz ustalenie ścieżki działania w przypadku stwierdzenia przekroczeń obowiązujących norm” – wyjaśnił.

– “Największym przegranym dzisiejszej decyzji o odrzuceniu oferty jest lokalna społeczność po obu stronach granicy” – zaznaczył.

– “Porozumienie między Czechami a Polską odnoszące się do pracy Kopalni Turów oraz jej wpływu na samorządy czeskie jest praktycznie gotowe. Mimo to przedstawiciele obu krajów nie osiągnęli jeszcze porozumienia w czwartek” – przyznał minister środowiska Richard Brabec.  No cóż, jeżeli nie dojdziemy do porozumienia, będzie źle.

Uwaga! Sejm ustanowił w Polsce nowe święto państwowe.

Źródło: biznesalert.pl

Pobyt na strzelnicy
Pobyt na strzelnicy
44,99 zł
84,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Pakiet na strzelnicę ze szkoleniem od 44,99 zł w Strzelnicy Emjot (do -46%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz