Home Kategorie Porady Ta roślina jest silnie toksyczna i szkodzi zdrowiu? Prawie każdy Polak ma ją w ogrodzie.
9.19K

Ta roślina jest silnie toksyczna i szkodzi zdrowiu? Prawie każdy Polak ma ją w ogrodzie.

Tuje to królowe polskich żywopłotów. Coraz częściej spotykamy się jednak z informacją, że są trujące. Ile w tym prawdy?

Tuje, czyli żywotniki zachodnie, spotkamy w niemal każdym ogrodzie. Rośliny te należą do rodziny cyprysowatych, dorastają do 15 metrów i świetnie nadają się do tego, aby odgrodzić się od sąsiadów. Oprócz tego dobrze znoszą przycinanie. Czy jednak tuje są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia?

Toksyczne tuje

Tuje zawierają olejek eteryczny, w którym znajduje się toksyczny związek chemiczny tujon. Najwięcej jest go w liściach i pędach. Warto jednak zaznaczyć, że tujon obecny jest też w szałwii lekarskiej, piołunie, wrotyczu pospolitym czy bylicy pospolitej. Ta substancja może wywołać duszności, drgawki, kołatanie serca, mdłości, halucynacje, bóle głowy, arytmię czy dolegliwości układu pokarmowego. Jednak, aby doszło do zatrucia, trzeba by zjeść ogromną ilość gałązek czy igieł albo wypić domowej roboty alkohol sporządzony z roślin zawierających duże stężenie tujonu.

Trzeba też wiedzieć, że w medycynie ludowej stosowano napary z żywotnika. Tujon wchodzi też w skład niektórych leków. Podawany w niewielkich ilościach pobudza układ trawienny i wpływa pozytywnie na układ ruchowy oraz nerwowy.

Podrażnienia skóry

Tuje wydzielają olejki eteryczne. Ich wdychanie nie wpływa negatywnie na układ oddechowy, gdyż do organizmu tą drogą przedostaje się za mała ilość substancji.

Z kolei prawdą jest, że tuje mogą wywołać podrażnienia skóry oraz wysypkę. Stąd też wszelkie zabiegi pielęgnacyjne powinno wykonywać się w rękawiczkach i w ubraniach z długim rękawem. Oczywiście wszystko zależy od naszego organizmu i skłonności do alergii. Nie każdy, kto przycina żywopłot bez rękawiczek dostanie reakcji uczuleniowej.

Ogrodowi truciciele

Sprawa tui jest złożona. Są trujące na tej samej zasadzie, co wiele innych roślin ogrodowych. Należy jednak uważać, aby liści żywotnika zachodniego nie zjadły dzieci. Powinno się je edukować i pokazywać, które rośliny w ogrodzie są szkodliwe.

Czy sadzić tuje w ogrodzie?

Tuja przybyła do Polski z Ameryki Północnej. Żywotnik zachodni stał się bardzo popularny, bo sadzonki szybko się ukorzeniają, a sama ich uprawa nie wymaga wiele czasu i uwagi. Rośliny te jednak nie do końca pasują do polskiego krajobrazu. Utworzony z nich żywopłot będzie wyglądać dobrze przez ok. 15 lat. Po tym czasie zacznie brązowieć i usychać.

Oprócz tego tuje to ulubione siedlisko kleszczy. Te pajęczaki żyją tam całymi gromadami. Czym można zastąpić tuje? Można zdecydować się na bukszpany, jałowce, cisy, świerki, sosny, buki graby czy jodły. Będą one idealne na żywopłot.

Masz dość gołębi na balkonie? Oto 4 skuteczne i humanitarne metody na pozbycie się szkodników.

Źródło: ogrodolandia.pl

Terapia antynikotynowa
Terapia antynikotynowa
39,99 zł
100,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Terapia antynikotynowa za pomocą biorezonansu od 39,99 zł w Medivital

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz