Home Kategorie Ludzie Przewidział, co nas czeka. Oto trafne wizje Billa Gatesa sprzed 20 lat.

Przewidział, co nas czeka. Oto trafne wizje Billa Gatesa sprzed 20 lat.

Przewidział, co nas czeka. Oto trafne wizje Billa Gatesa sprzed 20 lat.

W książce „Biznes szybki jak myśl”, która ukazała się w 1999 roku, Bill Gates przedstawił wizje innowacji, które miały się stać rzeczywistością w niedalekiej przyszłości.

Współzałożyciel Microsoftu słynie z precyzyjnych przewidywań. Już w 2015 roku alarmował, że świat niedługo będzie zmagać się z nowym wirusem. Jego przemowa sprzed kilku lat stała się następnie pożywką dla najróżniejszych teorii spiskowych tak, jakby pandemia była z góry zaplanowana przez miliardera.

Odstawiając jednak te teorie na bok, warto przyjrzeć się przewidywaniom Gatesa z 1999 roku, które miały być według niego konsekwencją rozwoju technologicznego. To, co wtedy znajdowało się wyłącznie w sferze rozważań, dzisiaj jest rzeczywistością.

Gates już 22 lata temu przewidział m.in. powstanie internetowych porównywarek cen. Miliarder opisywał je jako automatyczne usługi, które pozwolą sprawdzić ceny z różnych serwisów, ułatwiając tym samym znalezienie najtańszego produktu. Dzisiaj mamy wiele witryn tego typu. Bill Gates nie pomylił się też w kwestii nowoczesnych smartfonów.

– „Ludzie będą nosić przy sobie małe urządzenia, które pozwolą im na stały kontakt i prowadzenie biznesu z dowolnego miejsca. Będą mogli sprawdzać wiadomości, oglądać zarezerwowane loty, uzyskiwać informacje z rynków finansowych i robić wiele innych rzeczy” – pisał były prezes Microsoftu.

Inną prognozą, która sprawdziła się są płatności online. Gates mówił, że ludzie będą załatwiać przez internet najróżniejsze sprawy finansowe, a rachunki będzie można płacić nie wychodząc z domu. Oprócz tego zakładał, że za pośrednictwem sieci pacjent będzie mógł skonsultować się z lekarzem.

Bill Gates spodziewał się też powstania mediów społecznościowych. Jak pisał w książce:

– „Powszechne staną się prywatne strony internetowe dla znajomych i rodziny. Umożliwią one prowadzenie rozmów na czacie i planowanie wydarzeń.”

Nie mylił się też, przewidując, jak w przyszłości będą wyglądać domy. Przypuszczał np. że pojawi się zaawansowany monitoring domowy online. Oprócz tego mówił o „osobistych asystentach”, którzy pozwolą inteligentnie synchronizować różne urządzenia.

Gates założył też słusznie, że możliwości globalnej sieci w sprytny sposób będą wykorzystywane przez reklamodawców.

– “Urządzenia będą wyposażone w inteligentne reklamy. Będą one znały twoje nawyki zakupowe i wyświetlą reklamy dostosowane do twoich preferencji” – pisał.

I znów trafił w dziesiątkę – dokładnie tak działają obecnie reklamy kontekstowe.

Matka 7-latka wywołała burzę. Syn musi… płacić kobiecie czynsz.

eKurs: Behawiorystyka zwierząt
eKurs: Behawiorystyka zwierząt
70,00 zł
300,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Behawiorystyka zwierząt towarzyszących z zaśw. MEN za 70 zł z Centrum Rozwoju Personalnego (zamiast 300 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz