Home Kategorie Zdrowie Nowe badania. Duży spadek skuteczności szczepionek Pfizer.
6.23K

Nowe badania. Duży spadek skuteczności szczepionek Pfizer.

Nowe badania. Duży spadek skuteczności szczepionek Pfizer.

Skuteczność szczepienia preparatem Pfizer/BioNTech na COVID-19 spada pół roku od podania drugiej dawki z 88% do 47% – dowiadujemy się z najnowszych badań.

Analiza danych wykazała też, że skuteczność szczepienia w zapobieganiu śmierci w wyniku zakażenia oraz skuteczność ochrony przed ciężkim przebiegiem COVID-19, wymagającym hospitalizacji, utrzymuje się na wysokim poziomie 90% przez co najmniej 6 miesięcy, również w przypadku zakażenia wariantem Delta.

Naukowcy z firm Pfizer oraz Kaiser Permanente przeanalizowali elektroniczną dokumentację medyczną ok. 3,4 mln osób z okresu między grudniem 2020 a sierpniem 2021.

Według ekspertów spadek efektywności szczepionki wynika ze słabnącej skuteczności preparatu, a nie większej zaraźliwości czy agresywności kolejnych mutacji.

– „Nasze badania uwzględniające różne warianty wirusa wyraźnie pokazują, że szczepionka Pfizer/BioNTech jest skuteczna przeciwko wszystkim obecnym odmianom, w tym Delta” – poinformował Luis Jodar, dyrektor medyczny koncernu Pfizer.

Skuteczność szczepionki wobec wariantu Delta wynosi 93% po pierwszym miesiącu, a po czterech miesiącach spada do 53%. W przypadku innych wariantów SARS-CoV-2 efektywność preparatu spada do 67% z początkowych 97%.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków pozwoliła na stosowanie trzeciej przypominającej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech w przypadku osób starszych i będących w grupie ryzyka zakażenia koronawirusem. Decyzja w sprawie całej populacji wymaga jednak uzupełnienia danych naukowych.

„Będziemy potrzebować nowej szczepionki na COVID-19”. Szef BioNTech podał datę.

Źródło: PAP

Kurs online: Doradca Dietetyki z MEN
Kurs online: Doradca Dietetyki z MEN
49,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Kurs online: Doradca dietetyczny z zaświadczeniem MEN za 49,99 zł w Akademii Dietetycznie Poprawni

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz