Home Kategorie News PiS chce zmienić hymn narodowy. „Zgodnie z tekstem literackim”.
2.97K

PiS chce zmienić hymn narodowy. „Zgodnie z tekstem literackim”.

PiS chce zmienić hymn narodowy. „Zgodnie z tekstem literackim”.

Uporządkowanie stanu prawnego dot. wykorzystywania symboli państwowych – flagi i godła RP, a także modyfikację tekstu hymnu Polski, zakłada przygotowany przez resort kultury projekt ustawy.

Propozycja, która poza wprowadzeniem wzorów symboli państwowych zgodnych z współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi, przewiduje, że druga zwrotka hymnu będzie zaczynała się od słów “Jak Czarniecki do Poznania”, a nie jak dotychczas “Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę”. PAP nieoficjalnie dowiedziała się w ministerstwie, że zmiana ta jest powrotem do źródłowej postaci Mazurka Dąbrowskiego, którego słowa napisał Józef Wybicki.

Obecnie projekt ustawy dotyczący symboli państwowych Rzeczpospolitej Polskiej skierowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu do konsultacji publicznych. Resort twierdzi, że ustawa przede wszystkim ma dostosować symbole państwowe do wymogów nowych technologii cyfrowych i wprowadzić korekty, które od dawna postulowane były przez heraldyków i muzykologów – w przypadku hymnu. Ustawa ma zastąpić dotychczasową regulację z 1980 roku.

– “Nadrzędnym celem projektowanej ustawy jest uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania przez instytucje państwowe, osoby prawne i fizyczne symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, jak również wprowadzenie wzorów symboli państwowych, zgodnych ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi” – czytamy w uzasadnieniu projektu, w którym przypomniano też, że kwestia uporządkowania symboliki państwowej RP podnoszona jest od wielu lat.

– „Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1509) posiada załączniki graficzne, które nie przystają do dzisiejszych możliwości technicznych – brak jest określonych w obecnych zestandaryzowanych systemach graficznych barw narodowych, zdefiniowanej ustawowo wersji cyfrowej godła oraz wizerunku orła Rzeczypospolitej Polskiej. W praktyce oznacza to, że ochrona symboli państwowych nie jest możliwa: większość używanych flag i godeł nie odpowiada wymogom obecnej ustawy.”

Projektodawca przypomniał, że symbole państwowe jako znaki w powszechnym użyciu w całej administracji państwowej i samorządowej, a także w sądownictwie, korporacjach prawniczych, wojsku oraz innych służbach są najważniejszymi elementami identyfikacji instytucji państwa.

– “Zmiany dokonywane w tej sferze oddziałują w praktyce na wszystkich obywateli, dlatego też realizowane są dość rzadko” – zwrócono uwagę w OSR, przypominając też, że ostatnia zmiana w sferze symboli państwowych związana była ze zmianą ustroju w 1989 r. i przywróceniem godłu państwowemu korony.

Proponowana zmiana ma wprowadzić wzorzec barw pasujący do obecnych standardów graficznych, uporządkować nazewnictwo symboli narodowych, zwiększyć ochronę symboli, zmienić przepisy dotyczące wykorzystywania flag do umieszczania na nich napisów, a także wprowadzić kokardę narodową.

Zmiany mają dotyczyć także Mazurka Dąbrowskiego, którego słowa w 1797 r. napisał Józef Wybicki. Jeden z załączników do projektowanej ustawy zawiera – jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy – “tekst literacki hymnu Rzeczypospolitej Polskiej ze zmianą zaproponowaną przez panel ekspertów, dotyczącą zamiany kolejności drugiej i trzeciej zwrotki”.

W propozycji druga zwrotka hymnu zaczyna się od słów “Jak Czarniecki do Poznania”.

– “Publiczne wykonywanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej powinno być zgodne z tekstem literackim” – zapisano w projekcie ustawy.

Projekt nowej regulacji – jak podsumowano – ma znaczenie powszechne i równie szerokie oddziaływanie.

– “Podstawowe zmiany wymuszone przez ustawę to: 1) Wymiana używanych flag, używanych herbów, tablic z herbem, 2) Wprowadzenie nowych wzorów dokumentów, uwzględniających nowy wzór herbu (np. świadectw, paszportów); 3) Stopniowa wymiana umundurowania służb używających herbu bądź barw państwowych, 4) Wymiana pieczęci na nowy wzór herbu” – głosi OSR.

Koszty regulacji – jak oszacowano w punkcie OSR pt. “wpływ na sektor finansów publicznych” – wyniosą 147,8 mln zł w okresie 10 lat od wejścia w życie zmian.

UWAGA! Polacy oszukani podczas Spisu Powszechnego. Ujawniono niepokojące informacje.

Źródło: PAP

Polmed: Pakiety badań laboratoryjnych dla grup wiekowych
Polmed: Pakiety badań laboratoryjnych dla grup wiekowych
69,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Pakiety badań laboratoryjnych dla grup wiekowych od 69,99 zł - ponad 200 lokalizacji z Centrum Medycznym Polmed

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz