Home Kategorie Życie To już pewne. Gaz będzie droższy. Ile więcej zapłacimy za rachunki w 2022 roku?
3.38K

To już pewne. Gaz będzie droższy. Ile więcej zapłacimy za rachunki w 2022 roku?

To już pewne. Gaz będzie droższy. Ile więcej zapłacimy za rachunki w 2022 roku?

Gazprom podejrzewany jest o podwyższanie cen gazu na giełdach europejskich. Szalejąca inflacja również nie wpływa pozytywnie na koszty gazu. W efekcie PGNiG zapowiada wzrost cen na polskim rynku.

Rachunki za gaz pójdą w górę już w przyszłym roku. Bogusz Julian Kasowski, inwestor i autor serwisu Surowcowe,info ostrzega, że „globalna sytuacja na rynku gazu jest bardzo kiepska dla Europy oraz Azji. Te dwa regiony obecnie prześcigają się w kupowaniu dostępnych na rynku ładunków skroplonego gazu ziemnego (LNG)”.

– „Wyższe rachunki za gaz to tylko początek negatywnych skutków finansowych, jakie przyniosą podwyżki cen tego surowca” – ostrzegł Piotr Arak z PIE.

Wzrost kosztów energii i jej nośników wpłynie też na „wiele strategicznych sektorów”, w tym na przemysł chemiczny, szczególnie na produkcję nawozów.

Prezes PGNiG Paweł Majewski zapowiedział, że „kolejna podwyżka taryfy na gaz jest nieunikniona”. Polska wini Rosję o manipulację cenami surowca i żąda interwencji KE. Bogusz Julian Kasowski podkreśla, że w Europie odczuwamy ogromne – 75% ograniczenie dostaw gazu z Rosji, która za pośrednictwem gazociągu jamalskiego dostarcza tylko gaz zakontraktowany. Dodatkowy gaz będą dopiero przesyłane gazociągiem Nord Stream 2, co ma wymusić szybsze zatwierdzenie nowego rurociągu przez Niemcy. Według przepisów mają na to 4 miesiące, licząc od dnia złożenia przez operatora Nord Stream 2, tj. 8 września 2021.

Najniższe od ponad 11 lat stany magazynowe gazu w Europie podnoszą ceny surowca również na naszych rynkach. Polska zużywa ok. 20 mld m3 gazu na rok, a dodatkowa ilość, jaką Gazprom chciałby wyeksportować przez Nord Stream 2 jeszcze w 2021 roku to 5,6 mld m3.

– „Niestety, nie możemy mówić o szansie poprawy sytuacji w Polsce. Gazociągi biegnące bezpośrednio do Niemiec czy Turcji omijają wrogą Rosji Ukrainę i poniekąd karzą także Polskę – nie tylko poprzez niższe wpływy z opłat transferowych, ale przede wszystkim przez możliwość ograniczenia naszych zakupów w Rosji bez naruszania zakupów dokonywanych przez kraje Europy Zachodniej czy Węgry. Oznacza to, że tylko od dobrej woli Gazpromu zależy, czy Polska będzie w stanie kupić więcej gazu od Rosji – niezależnie od uruchomienia (czy też nie) komercyjnej działalności Nord Stream 2” – twierdzi Bogusz Julian Kasowski.

Dodaje, że gdy Niemcy dostaną więcej gazu od Rosji istnieje szansa, że zmniejszą zakupy z innych źródeł, ale nadal będzie do nich kolejka chętnych. Rozwiązaniem kryzysu gazowego miałoby być zmniejszenie jego zużycia w Europie.

PiS chce zmienić hymn narodowy. „Zgodnie z tekstem literackim”.

Źródło: Radio ZET

Ozonowanie, przegląd klimatyzacji
Ozonowanie, przegląd klimatyzacji
29,99 zł
90,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Ozonowanie samochodu za 29,99 zł i więcej opcji w Auto Klinika Siemianowice Śląskie

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz