Home Kategorie Życie Ogromna asteroida pędzi w kierunku Ziemi. NASA szykuje akcję niczym z filmu „Armageddon”.

Ogromna asteroida pędzi w kierunku Ziemi. NASA szykuje akcję niczym z filmu „Armageddon”.

Ogromna asteroida pędzi w kierunku Ziemi. NASA szykuje akcję niczym z filmu „Armageddon”.

NASA planuje misję rodem z filmów. Agencja ma zamiar wystrzelić w kosmos statek, który ma się zderzyć z potencjalnie zagrażającą Ziemi asteroidą. Jest to pierwsza tego typu misja w historii.

W poniedziałek NASA przekazała informacje o swojej nowej misji, która ma wystartować 24 listopada. Plan obejmuje odbicie planetoidy w głębokim kosmosie przy pomocy statku kosmicznego. Ma być to trening dla ewentualnych przyszłych misji ratunkowych.

W ramach misji Double Asteroid Redirection Test NASA wyśle 2 sondy kosmiczne w kierunku planetoidy Didymos. Skalisty układ podwójny nie stanowi realnego zagrożenia dla Ziemi. Celem misji jest sprawdzenie, czy statek kosmiczny może skutecznie odbić asteroidę na kursi zderzeniowym z Ziemią.

Układ kosmiczny składa się z dwóch obiektów – Didymosa, który ma około 780 m średnicy oraz mniejszego, około 160-metrowego satelity nazwanego Dimorphos. Dimorphos zbliżył się stosunkowo blisko Ziemi w 2003 roku i według NASA ma większe szanse na uderzenie w Ziemię, dlatego to właśnie on jest celem misji.

DART ma rozbić się na Dimorphosie z prędkością około 24 tys. kilometrów na godzinę 2 października 2022 roku. W ten sposób zmieni prędkość obiektu o ułamek procenta, ale to wystarczy, aby NASA mogła zmierzyć jego zmienioną orbitę. Zapewni to cenny wkład w przyszłe misje mające na celu odbijanie asteroid.

– „DART będzie pierwszą demonstracją techniki impaktora kinetycznego, która polega na wysłaniu jednego lub więcej dużych, szybkich statków kosmicznych na ścieżkę asteroidy w kosmosie, aby zmienić jej ruch” – czytamy w oświadczeniu NASA.

NASA traktuje każdy obiekt znajdujący się w pobliżu Ziemi jako „potencjalnie niebezpieczny”, jeśli jest w odległości 0,05 jednostki astronomicznej i ma średnicę większą niż 140 m. Takich obiektów jest ponad 25 000, ale znacznie więcej nadal czeka na odkrycie.

– „Znalezienie asteroid, które stwarzają potencjalne ryzyko uderzenia w Ziemię, śledzenie ich i opisywanie ich ma kluczowe znaczenie dla wszystkich wysiłków obrony planetarnej” – informuje NASA.

Zbrodnia w Borowcach – nowe fakty. Z Francji nadeszła przesyłka. Adresatem Jacek Jaworek.

Przejazd gokartem o mocy 9 KM
Przejazd gokartem o mocy 9 KM
22,99 zł
35,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Przejazd gokartem o mocy 9 KM od 22,99 zł w Power Karting

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz