Home Kategorie Życie Płatny parking? Sprytni kierowcy nauczyli się, jak unikać opłat.

Płatny parking? Sprytni kierowcy nauczyli się, jak unikać opłat.

Płatny parking? Sprytni kierowcy nauczyli się, jak unikać opłat.

Coraz więcej dzielnic w Warszawie jest objętych strefą płatnego parkowania, a ulicami poruszają się specjalne pojazdy sprawdzające, czy kierowcy zapłacili za parkowanie.

Od początku 2020 roku w Warszawie działa system e-kontroli opłat za parkowanie. Elektryczne samochody jeżdżą po stołecznych ulicach i skanują rejestracje zaparkowanych aut. Później porównują je z danymi z parkometrów. W ten sposób o wiele szybciej da się zweryfikować, który kierowca nie zapłacił za postój.

Tylko w tym roku pojazdy e-kontroli wykryły 183 tys. przypadków nieopłaconego parkowania. Jednak, jak twierdzi Jakub Dybalski z ZDM, kierowcy płacą coraz częściej.

Pomysłowość Polaków nie ma jednak granic, stąd też niektórzy nauczyli się parkować bezpłatnie, ignorując przepisy. Chodzi o to, że samochody ZDM nie wyłapują aut, które stoją poza strefą płatnego parkowania. Wystarczy więc zaparkować w miejscu niedozwolonym.

– „Dlatego wiele osób zaczęło łamać przepisy i parkować przed przejściami, na trawnikach, ścieżkach rowerowych itp.” – opisuje sytuację Maciej, czytelnik “Gazety Wyborczej”.

Zarząd Dróg Miejskich w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” potwierdził, że system sprawdza tylko legalne miejsca parkowania. W praktyce oznacza to, że auta stojące poza miejscami wydzielonymi białymi liniami nie są notowane.

– „Wynika to z tego, że jako ZDM jesteśmy uprawnieni tylko do kontroli wniesienia opłaty. Wykroczenia związane z nieprawidłowym parkowaniem to kompetencje straży miejskiej” – mówi Mikołaj Pieńkos z ZDM.

ZDM podkreśla, że samochody e-kontroli technicznie posiadają możliwość sprawdzania samochodów zaparkowanych poza miejscami parkingowymi.

– “Technicznie to możliwe. Rozmawiamy o takim rozwiązaniu ze strażą miejską. Na razie nie mamy odpowiedzi, ale nie tracimy nadziei” – mówi Mikołaj Pieńkos “Wyborczej”.

Kilka miesięcy temu wzrosły opłaty dodatkowe za parkowanie. W strefie wolnego parkowania trzeba zapłacić karne 250 zł, a za parkowanie w miejscu niedozwolonym 100 zł.

Wydłużone zostały też godziny płatnego postoju (od 8 do 20) oraz podniesiono opłaty za postój. Droższy jest również abonament mieszkańca. W innych polskich miastach również chcą wprowadzić system e-kontroli. Takie auta mają pojawić się m.in. w Trójmieście.

Mówi o tym cała Polska. Skandaliczny incydent w Kielcach.

eKurs: Pośrednik w obrocie nieruchomościami
eKurs: Pośrednik w obrocie nieruchomościami
49,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Pośrednik w obrocie nieruchomościami z zaświadczeniem MEN za 49 zł z Online Edukacją

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz