Home Kategorie Porady Jak przygotować okna na zimę? Oto 3 proste sposoby, aby ciepło nie uciekało z domu.

Jak przygotować okna na zimę? Oto 3 proste sposoby, aby ciepło nie uciekało z domu.

Jak przygotować okna na zimę? Oto 3 proste sposoby, aby ciepło nie uciekało z domu.

W trakcie okresu grzewczego przez nieszczelne okna możemy tracić nawet 1/4 ciepła. To z kolei wpływa na rachunki. Co możemy zrobić, aby zmniejszyć skutki warunków pogodowych?

Musimy pamiętać o tym, że odpowiednia cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach jest niezbędna, aby utrzymać zdrowie. Do naszych mieszkań powinno dostawać się jak najwięcej świeżego powietrza. Stąd też uszczelnianie okien nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jak poradzić sobie z parującymi oknami?

Regulacja na zimę

Nieszczelność plastikowych okien może wynikać z rozregulowanych zawiasów i okuć, a także z zużytych uszczelek lub niewłaściwego ustawienia mimośrodowych rolek ryglujących.

Okucia i zawiasy. Warto sprawdzić ich stan. Powinny one być na swoim miejscu i nie być luźne. Dokręć je śrubokrętem, jeśli istnieje taka potrzeba. Później zabezpiecz wazeliną techniczną lub smarem na bazie silikonu.

Test nieszczelności

Włóż kartkę papieru pomiędzy skrzydło a ościeżnicę i zamknij okno. Jeśli karta luźno wypada, znaczy to, że tracisz sporo ciepła.

Tryb lato/zima

Nowoczesne okna mają regulację docisku skrzydła do ościeżnicy. Są to tzw. rolki mimośrodowe. Znajdują się one na każdym skrzydle z obu jego stron i mogą być ustawione w jednym z 3 trybów:

  • letni – siła docisku jest najmniejsza i okno jest najmniej szczelne.
  • neutralny – znacznik na rolce ustawiony jest pionowo i oznacza średnią siłę docisku.
  • zimowy – rolka obrócona o 180 stopni w stosunku do trybu letniego to maksymalna siła docisku.

W takim razie jak przygotować okna na zimę?

Jak docisnąć okna?

Aby przestawić docisk na tryb zimowy, potrzebujemy klucz imbusowy. Sprawdź ustawienie rolki mimośrodowej, przekręcając ją w dowolnym kierunku. Później zostaw ją w pozycji, w której po zamknięciu okna docisk jest najmocniejszy.

Jak uszczelnić okna na zimę?

Uszczelki. Zwróć szczególną uwagę zwłaszcza na te w dolnej części ramy, gdyż są bardziej narażone na zniszczenie. Jeżeli nie ma ich ubytków i są nadal elastyczne, wystarczy je zakonserwować smarem silikonowym lub wazeliną techniczną. Jeżeli natomiast uszczelki są już zużyte, należy je wtedy wymienić. Ale pamiętaj, nie należy tego robić w czasie mrozów!

Montaż uszczelek

Usczelki mają różne rozmiary. Dlatego też powinieneś dobierać je według danych, które zawarte są w karcie gwarancyjnej okien lub z umowy z firmą montażową. Przed montażem ościeżnice należy oczyścić z brudu, a uszczelkę przykleić zdejmując z niej taśmę zabezpieczającą.

Ta roślina jest silnie toksyczna i szkodzi zdrowiu? Prawie każdy Polak ma ją w ogrodzie.

Zestaw do uprawy Bonsai
Zestaw do uprawy Bonsai
22,99 zł
27,90 zł
30 dni
do końca oferty!
Zestawy do uprawy drzewka Bonsai od 22,99 zł z Szybkauprawa.pl

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz