Home Kategorie Życie Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzje. W Polsce podniesiono stopy procentowe.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzje. W Polsce podniesiono stopy procentowe.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzje. W Polsce podniesiono stopy procentowe.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o wzroście stóp procentowych. Od ponad roku główna stawka oprocentowania w NBP wynosiła 0,1 proc. Podwyżka głównej stawki do 0,5 proc. to problem dla nas.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie: stopa lombardowa została podniesiona do 1,00 proc. z 0,50 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa została pozostawiona bez zmian i wynosi 0,00 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli podniesiona została do 0,51 proc. z 0,11 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli do 0,52 proc. z 0,12 proc. w skali rocznej. Dla nas oznaczać to będzie wzrost rat kredytów etc. lepiej się przygotować.

Również należy zwrócić uwagę na fakt, że Rada podjęła decyzję o podwyższeniu podstawowej stopy rezerwy obowiązkowej z 0,5 proc. do 2,0 proc. Sama uchwała wchodzi w życie od dzisiaj.

Zasadniczo warty odnotowania jest fakt, że RPP podwyższyła stopy procentowe pierwszy raz od blisko 10 lat. Dlatego też dla wielu obywateli, może to być szok. Po decyzji złoty umocnił się wobec euro z ok. 4,59 do ok. 4,55  oraz dolara z 3,98 do ok. 3,95.

– “Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych wskazuje, że scenariusz inflacyjny różni się od dotychczasowych oczekiwań NBP. Cieszy nas jednak ta podwyżka, bo będzie ona miała mocny wymiar komunikacyjny i może zapobiec nakręcaniu się inflacyjnej spirali płacowo-cenowej” – mówi Rafał Benecki, z ING Banku.

Decyzja ta była tak naprawdę kwestią czasu. Pojawia się jednak pytanie czy nie została podjęta za późno? Obawiamy się, że tak i stopy jeszcze zostaną podniesione.

Szokujaca decyzja rządu! Zniesienie VAT-u na energię elektryczną dla gospodarstw domowych.

Źródło:

Masaż kręgosłupa i bańką chińską
Masaż kręgosłupa i bańką chińską
29,99 zł
50,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Masaż za 29,99 zł w Gabinecie Masażu Sławomira Grabskiego w Bielsku-Białej (do -48%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz