Home Kategorie Poruszające Wybiegła w piżamie i w kapciach. Na rękach trzymała synka. Staś nie oddychał. Pomogli jej strażacy.

Wybiegła w piżamie i w kapciach. Na rękach trzymała synka. Staś nie oddychał. Pomogli jej strażacy.

Wybiegła w piżamie i w kapciach. Na rękach trzymała synka. Staś nie oddychał. Pomogli jej strażacy.

Dramatyczne sceny rozegrały się przed jednostką straży pożarnej w Gdańsku Oliwie. Do strażaków przybiegła kobieta z duszącym się dzieckiem. Na szczęście strażacy, zareagowali bardzo przytomnie.

Dla młodej mamy z Gdańska to był koszmarny poniedziałkowy poranek. Jej synek, 11-tygodniowy Staś, nagle zaczął się krztusić. Pani Gulia mimo, że znała procedury w takiej sytuacji, nie potrafiła pomóc swojemu dziecku. Była przerażona i trudno się dziwić.

Pobiegła do znajdującej się nieopodal straży pożarnej:

– “Wybiegłam z domu, tak jak stałam, w kapciach i piżamie, i zaczęłam krzyczeć “pomocy”. Na szczęście mnie usłyszeli. Brama była zamknięta, ale przeskoczyli przez płot” – tłumaczy kobieta.

Strażacy nie zastanawiali się tylko ruszyli z pomocą:

– “Mł. ogn. Mariusz Marciniak wykorzystał umiejętności kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zakrztuszone niemowlę położył brzuszkiem na swoim przedramieniu, pochylając lekko główką ku dołowi, po czym z wyczuciem, ale stanowczo klepał nasadą dłoni w okolice pomiędzy łopatkami. Udało się przywrócić maluchowi prawidłowy oddech” – tłumaczył mł. bryg. Jacek Jakóbczyk.

Sytuacje nagrały kamery, a samo nagranie strażacy udostępnili po części ku przestrodze dla innych rodziców.

– “Dzięki trafnej decyzji rodziców dziecka, którzy szukając pomocy, natychmiast udali się na teren pobliskiej JRG 5 oraz właściwej reakcji strażaków, historia zakończyła się dobrze” – dodał oficer.

– “Wpływ na to miała zimna krew strażaków i ich znajomość zasad kwalifikowanej pierwszej pomocy” – stwierdził.

– “Sytuacje wymagające udzielenia pierwszej pomocy zdarzają się w naszym otoczeniu często i zawsze są dużym zaskoczeniem. Wymagają zachowania opanowania, a także posiadania podstawowych umiejętności. Nie zawsze będziemy mieli okazje podbiec do stacjonujących w pobliżu strażaków, policjantów czy karetki pogotowia. Dlatego namawiamy: uczmy się zasad pierwszej pomocy. Ta wiedza może uratować życie” – zaapelował do rodziców.

 

Źródło: Fakt

Koronawirus raport 08.10.2021. Rośnie liczba zakażeń i zgonów. Osoby zmarłe znów liczymy w dziesiątkach.

Źródło: Fakt

Badania laboratoryjne: pakiet podstawowy lub rozszerzony
Badania laboratoryjne: pakiet podstawowy lub rozszerzony
49,99 zł
102,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Badanie krwi: pakiet profilaktyczny od 49,99 zł i więcej opcji w Laboratorium Analitycznym QuickLab (do -56%)

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz