Home Kategorie News Ogromne podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy. Wiemy o ile wzrosną ceny. Będziecie w szoku.

Ogromne podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy. Wiemy o ile wzrosną ceny. Będziecie w szoku.

Ogromne podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy. Wiemy o ile wzrosną ceny. Będziecie w szoku.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało wzrost podatku akcyzowego na tytoń i alkohol. Projekt ustawy zakłada, że podwyżka będzie nie jedna, ale będzie ich cała seria aż do 2027 roku.

Resort finansów planuje podwyższenie akcyzy m.in. na alkohol etylowy, piwo, wino o 10% w 2022 roku. Do 2027 roku co roku będzie ona podwyższana o 5%.

Ministerstwo oprócz tego chce podnieść minimalną stawkę akcyzy na papierosy w 2022 roku oraz podwyżki stawek akcyzy na papierosy i tytoń co roku o 10% między 2023 a 2027.

Projekt przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie z 6 grudnia 2008 o podatku akcyzowym, którego głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków. Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami, czyli alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry, wyroby pośrednie, papierosy, tytoń do palenia oraz wyroby nowatorskie.

Inicjatywa związana jest z potrzebą przygotowania się na podwyżkę minimum UE dla wyrobów tytoniowych i wprowadzenia na poziomie Unii opodatkowania dla wyrobów nowatorskich.

– “W odniesieniu do wyrobów alkoholowych, ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania napojów alkoholowych” – napisano.

Ostatnia zmiana stawek akcyzy na wyżej wymienione wyroby miała miejsce 1 stycznia 2020 i wynosiła 10%.

Proponowana zmiana spowoduje:

  • podwyższenie stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry i wyroby pośrednie o: 10 proc. w 2022 r. i co roku o 5 proc. w latach 2023-2027. To oznacza, że tylko w przyszłym roku akcyza na wódkę 40 proc. (0,5 l.) wzrośnie o ok. 1,5 zł. W przypadku wina wzrost opodatkowania na butelce (0,75l) wzrośnie o ok. 16 gr. Akcyza na piwo (o,5 l.) podskoczy o ok. 6 gr.
  • podwyższenie od 2022 r. minimalnej stawki akcyzy na papierosy do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów. Brzmi skomplikowanie, ale to oznacza, że akcyza na paczkę (20 papierosów) wzrośnie o ok. 30 gr.
  • podwyższenie stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc. od 1 stycznia 2022 r. i co roku o 10 proc. w latach 2023-2027;- podwyższenie stawek akcyzy na papierosy i tytoń do palenia poprzez podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 proc. w latach 2023-2027. Tylko w przyszłym roku oznacza to wzrost opodatkowania o 1 zł na cenie paczki.

Rządzący liczą na to, że tylko w 2022 roku budżet w ten sposób zwiększy się o ponad 2 mld zł.

Z zakresu projektowanej indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. (wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu) w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej, stanowiącej jeden z filarów polskiego rolnictwa.

Wyłączenie obejmuje także akcyzę na płyny do papierosów elektronicznych i cygara i cygaretki, na które już obecnie stawki są wysokie w stosunku do innych wyrobów tytoniowych, a także na tle UE.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to czwarty kwartał 2021 r.

100 tysięcy bez podatku i rewolucja w emeryturach. Kaczyński złożył obietnicę?

Kursy językowe online
Kursy językowe online
29,00 zł
87,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kursy językowe online od 29 zł: 3-miesięczny dostęp do nauki wszystkich języków obcych i więcej opcji na Lerni

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz