Home Kategorie Zdrowie Niebezpieczny wirus atakuje dzieci. „Tak źle jeszcze nie było”.

Niebezpieczny wirus atakuje dzieci. „Tak źle jeszcze nie było”.

Niebezpieczny wirus atakuje dzieci. „Tak źle jeszcze nie było”.

Po miesiącach izolacji i ograniczania kontaktów międzyludzkich wirus RSV atakuje dzieci. ”Na potęgę łapią infekcje, również te, których sezon zwykle zaczynał się dopiero w grudniu” – czytamy w “Gazecie Wyborczej”.

Wirus RSV zaskoczył pediatrów, bo zwykle przypadki zakażeń pojawiały się na przełomie grudnia i stycznia.

– „W oddziałach szpitalnych widzimy zwiększony napływ dzieci zakażonych wirusami oddechowymi, zwłaszcza wirusem RSV, co jest dla nas sporym zaskoczeniem” – powiedział pediatra i immunolog dr Wojciech Feleszko z kliniki pneumonologii i alergologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

– „Tak źle o tej porze roku jeszcze nie było. W przedszkolu syna wszystkie dzieci już są chore” – powiedział “Wyborczej” ojciec 7-latki z Warszawy.

Jak informuje Wyborcza, przed gabinetami pediatrów jest tłoczniej, niż zwykle na początku października. W przychodniach Medicover w tym i zeszłym miesiącu, pediatria była jedną z dwóch, obok interny, najbardziej obleganą specjalizacją.

– „Odnotowujemy bardzo duży wzrost liczby zachorowań u młodych pacjentów. Liczba infekcji we wrześniu i październiku, porównując do średniej z ostatnich czterech lat, jest wyższa o ok. 30 procent” – powiedział dziennikowi Wojciech Sobczak-Wojeński z biura prasowego Medicoveru.

Według Wyborczej jest to dowód na to, że obecny wysyp infekcji oddechowych może być związany z poziomem obostrzeń.

– „W 2020 roku dużo bardziej skrupulatnie przestrzegaliśmy zasad higieny i ograniczaliśmy kontakty międzyludzkie, więc liczba wszelkich infekcji wirusowych była niższa. Żłobki i przedszkola okresowo były co prawda otwierane, ale rodzice bardziej uważali, nie posyłali tam dzieci, gdy były chore. Teraz, wraz z otwarciem szkół, zrobiło się miejsce dla wielu wirusów, w tym wspomnianego RSV” – powiedział dr Feleszko.

Według lekarze to rodzice i starsze rodzeństwo przedszkolaków może być odpowiedzialne za intensywne roznoszenie infekcji.

– „Dzieci wróciły do szkół, dorośli zintensyfikowali kontakty międzyludzkie. Jeśli zakażą przedszkolaka, to już krótka droga, by infekcja rozniosła się w całej grupie przedszkolnej, gdzie maluchy przecież nie trzymają dystansu społecznego. Stąd wysyp infekcji właśnie w tej grupie wiekowej” – uważa dr Feleszko.

Makabryczne odkrycie na cmentarzu. Noworodek był przysypany ziemią.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Ozonowanie klimatyzacji
Ozonowanie klimatyzacji
24,99 zł
30 dni
do końca oferty!
Ozonowanie klimatyzacji lub odgrzybianie klimatyzacji za 24,99 zł i więcej opcji w Myjni Obok Targu

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz