Home Kategorie Zdrowie UWAGA! Grozi nam twindemia. Ministerstwo Zdrowia alarmuje.
18.23K

UWAGA! Grozi nam twindemia. Ministerstwo Zdrowia alarmuje.

UWAGA! Grozi nam twindemia. Ministerstwo Zdrowia alarmuje.

Wraz z coraz większą liczbą zakażeń koronawirusem w Europie, pojawiają się obawy związane z tzw. twindemią. Grozi nam bowiem nałożenie się zachorowań na COVID-19 i grypę sezonową.

Od początku września do lekarzy zgłasza się coraz więcej pacjentów z objawami grypy sezonowej. Jak mówią specjaliści, w tym roku jest znacznie więcej różnego rodzaju infekcji i występują one wcześniej, niż zwykle.

– „W ciągu tygodnia mamy odnotowanych ok. 105 tys. zakażeń i podejrzeń grypy. Dziennie jest obecnie 15 tys. przypadków grypy i podejrzeń grypy” – mówił podczas czwartkowego briefingu rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides nie ma wątpliwości, że sprawa jest poważna. Zwraca uwagę na fakt, że na ten moment w wielu krajach Unii jest więcej zakażeń koronawirusem niż w marcu zeszłego roku. Niepokojące dane napływają m.in. z Francji, Hiszpanii czy Wysp Brytyjskich.

– „Jeśli nic się nie zmieni, a na razie nic na to nie wskazuje, wraz z nadejściem grypy sezonowej jesienią i zimą może rozwinąć się twindemia COVID-19 oraz grypy” – poinformowała Kyriakides.

Dr Tomasz Karauda, łódzki lekarz, który wiele miesięcy przepracował na oddziale covidowym, przyjmuje także pacjentów w przychodni rodzinnej. W rozmowie z “Gazetą Wyborczą” powiedział, że obserwuje wyjątkowo dużo infekcji górnych dróg oddechowych, u dzieci i u dorosłych. Jak mówi, jest to połączenie wzmożonej zachorowalności na grypę i na COVID.

Lekarz zwraca uwagę, że zarówno koronawirus, jak i grypa, mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne i powikłania.

– “W tym kontekście i przy nałożeniu infekcji, szczególnie martwi, że ludzie nie chcą się szczepić” – dodaje.

– „Mówi się o twindemii, czyli kumulacji zakażeń na koronawirusa i na grypę. To może martwić, ale nie dziwi. Istnieje w epidemiologii pojęcie epidemii wyrównawczej, która może być następstwem izolacji i zmniejszonej zachorowalności na inne infekcje w minionym sezonie” – mówi “Wyborczej” dr Piotr Krawczyk, zakaźnik z Łodzi.

Sytuacja jest poważna. Jednoczesne zachorowanie na grypę i COVID-19 podnosi ryzyko wystąpienia poważnych powikłań i zgonu. Z badań wynika, że hospitalizowani pacjenci w Wielkiej Brytanii, którzy zapadli na obie choroby, umierali ponad 2 razy częściej, niż pacjenci z jedną z tych chorób.

Przyjęli trzecią dawkę szczepionki. Mają ciężki przebieg COVID-19.

Źródło: GW

Gokarty: do 24 minut jazdy
Gokarty: do 24 minut jazdy
14,99 zł
26,00 zł
8 dni
do końca oferty!
Jazda gokartem: 8-minutowy przejazd za 14,99 zł i więcej w Forza Kart Tor Gokartowy (do -42%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz