Home Kategorie Życie Drożyzna roku 2022. Opłaty, składki i rachunki ostro w górę. Pojawiły się pierwsze wyliczenia.

Drożyzna roku 2022. Opłaty, składki i rachunki ostro w górę. Pojawiły się pierwsze wyliczenia.

Drożyzna roku 2022. Opłaty, składki i rachunki ostro w górę. Pojawiły się pierwsze wyliczenia.

Drożyzna od miesięcy pustoszy nasze finanse. Jednakże, wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej. W 2022 roku będziemy musieli przygotować się na ogromny wzrost cen.

Od stycznia akcyza na papierosy i alkohol ma wzrosnąć o 10 proc. Wzrosną składki ZUS dla przedsiębiorców, wszyscy będziemy płacić więcej na zdrowie. Wzrosną także opłaty za kredyty, rachunki za energię i gaz. Wszystko idzie w górę w zastraszającym tempie.

Prąd i gaz mają zdrożeć, bo to efekt spekulacji Rosjan. W akcyzie chodzi oczywiście o nasze zdrowie. Przecież to logiczne, prawda?

Lada chwila spółki energetyczne zaczną składać w Urzędzie Regulacji Energetyki wnioski o nowe taryfy dla gospodarstw domowych. Mają wzrosnąć zwłaszcza stawki za energię i gaz. Mówi się tutaj o opłatach podniesionych średnio o 40%. Sytuacja jest więc bardzo zła dla nas.

Dla przeciętnej rodziny, zużywającej 2100 kWh, opłata wzrośnie z 7,47 zł do 9,46 zł miesięcznie. Opłata mocowa (tak to się nazywa), będzie solą w oku dla nas wszystkich. Niestety.

W tym roku ceny dla gospodarstw domowych były podnoszone aż trzykrotnie. I to nie jest koniec. PGNiG już zapowiada kolejną podwyżkę, która miałaby obowiązywać od 2022 r.. Chodzi tutaj oczywiście o wzrost cen gazu na rynkach. Dlatego musimy przygotować się na ostre podwyżki cen. Tu eksperci, na których powołuje się portal Business Insider szacują, że wzrost cen wynieść także ok. 20 proc. Podwyżki wyniosą więc minimum kilkadziesiąt złotych.

Bank centralny w zeszłym tygodniu zaskoczył podwyżkami stóp procentowych, od których zależy oprocentowanie kredytów. Chodzi tutaj zarówno o kredyty hipotyczne jak i również gotówkowe.  Jak to wygląda w praktyce? Na przykład przy kredycie na 500 tys. zł na 25 lat rata wzrośnie z 2332 zł do 2437 zł, czyli o 104 zł miesięcznie.

2022 rok zacznie się dla Polaków droższym alkoholem i papierosami. Akcyza na papierosy wzrośnie o 5% a na alkohol o 10%. Chodzi tutaj rzekomo o działanie na rzecz naszego zdrowia, jednak sami zapewne wiecie jaka jest prawda.

Dzięki wyższej akcyzie budżet państwa tylko w przyszłym roku ma zostać zasilony kwotą 2 mld zł. Cena butelki wódki wzrośnie średnio o 1,5 PLN. No cóż.

Ministerstwo Klimatu przygotowało projekt ustawy, który zaostrza normy dla powszechnie kupowanego ekogroszku. Zmieni się także opłata klimatyczna. O stawkach opłat lokalnych decydują samorządy, jednak muszą mieścić się w limitach ogłaszanych co roku przez Ministerstwo Finansów. Resort właśnie dał zielone światło podwyżce takich opłat, jednocześnie ustalając ich maksymalną wysokość. No cóż, musimy się przyzwyczaić.  O wzroście składek na ZUS musimy w ogóle wspominać?

Źródło: Fakt

Koronawirus raport 12.10.2021. Kolejny dzień z wysoką liczbą zakażeń. Obostrzenia coraz bliżej. Przeraża duża ilość zgonów.

Źródło: Fakt

 

 

Stomatologia
Stomatologia
24,99 zł
60 dni
do końca oferty!
Fluoryzacja, skaling, przegląd jamy ustnej i więcej od 24,99 zł w Gabinecie Stomatologicznym Adama Popko

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz