Home Kategorie Życie Ogromna podwyżka cen papierosów. Nawet 22 zł za najtańszą paczkę?
10.83K

Ogromna podwyżka cen papierosów. Nawet 22 zł za najtańszą paczkę?

Ogromna podwyżka cen papierosów. Nawet 22 zł za najtańszą paczkę?

Jak wyliczyła branża tytoniowa, w 2027 roku paczka najtańszych papierosów w naszym kraju może kosztować 22 zł. Paczka papierosów z wyższej półki – 24 zł.

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy według którego od nowego roku minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100% do 105%. W planach jest też m.in. zwiększenie stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100%. Opodatkowanie ma rosnąć też po 2022 roku. Resort zaproponował harmonogram podwyżek, który zakłada, że w latach 2023 – 2027 stawka kwotowa akcyzy na tytoń do palenia oraz wyroby nowatorskie rosnąć będzie o 10% co roku.

Rozwiązanie MZ krytykują przedstawiciele 3 koncernów tytoniowych odpowiadających za 70% polskiego rynku. Przedstawiciele British American Tobacco Polska, Imperial Tobacco Polska oraz Japan Tobacco International Polska podkreślają, że propozycje ministerstwa są sprzeczne z tym, o czym była mowa na Forum Akcyzowym, które zainicjowano w celu nawiązania dialogu z branżą.

Największy sprzeciw koncernów budzi podwyżka minimalnej stawki akcyzy na papierosy ze 100% do 105%. Jak wyjaśnia dyrektor ds. korporacyjnych w BAT Polska Roman Jamiołkowski, państwo podjęło decyzję o tym, że podrożeją tylko najtańsze papierosy, a podwyżka nie obejmie papierosów droższych.

– „Średnia ważona cena paczki papierosów (WAP) wynosi obecnie w Polsce 14,95 zł. Z uwagi na to, że jest to rynek mocno konkurencyjny i walki cenowe są dosyć intensywne, dlatego 75 proc. rynku jest dzisiaj poniżej tej średniej i nie płaci akcyzy wynikającej z pewnego algorytmu akcyzowego kwotowo-procentowego, tylko płaci minimalną akcyzę. Ustawa mówi: “płacisz tyle plus tyle, ale nie mniej niż”. A więc dziś 75 proc. papierosów w Polsce nadpłaca akcyzę, ponieważ płaci ją w ramach systemu “nie mniej niż”” – tłumaczy Jamiołkowski.

Jak dodaje, 25% rynku to papierosy premium, których podwyżka nie obejmie.

– „60 groszy podwyżki, które ma dostać 75 proc. rynku i 25 proc. rynku niedostające żadnej podwyżki, to jest podniesienie minimalnej belki 14,95 zł z wartości 100 proc. do 105 proc.” – wyjaśnia.

W latach 2022-2027 akcyza ma rosnąć o 10 proc. rocznie, przy czym papierosy najtańsze będzie obejmować mnożnik 105 proc.

– „W rezultacie w 2027 roku, przy bardzo ostrożnych szacunkach, najtańsze papierosy na rynku będą kosztowały ok. 22-23 złotych. Najdroższe papierosy na rynku powinny się plasować w okolicy 24 złotych. To oznacza, że zrównamy ceny papierosów” – wskazuje Jamiołkowski.

Według wyliczeń BAT Polska, gdyby podnieść stawkę akcyzy nie tylko dla najtańszych papierosów o 60 groszy, budżet państwa mógłby zyskać 268 – 300 mln złotych rocznie.

Inne wyliczenia wskazują, że przeciętny Polak na płacy minimalnej może kupić za swoje wynagrodzenie 150 paczek tanich papierosów (13 zł za paczkę). Polak zarabiający średnią krajową, kupi za swoją pensję 225 paczek drogich papierosów.

– „Mówimy o tym, że należy zmniejszyć dostępność papierosów dla społeczeństwa, ale skupiamy się tylko na tym, żeby tym najskromniej zarabiającym, którzy już dzisiaj mogą kupić tylko 150 paczek, jeszcze tą zdolność popytową obniżyć” – mówi Jamiołkowski.

Według koncernów, nowa akcyza, która uderza w biedniejszych konsumentów, może wepchnąć tę kategorię klientów do szarej strefy.

– „Dzisiaj podwyżka na wyroby tradycyjne, przeprowadzona w tak skomplikowany, nietypowy i niewystępujący nigdzie w Unii Europejskiej, sprawi, że to nieprawda – jak mówi Ministerstwo Finansów – że to będzie [podwyżka ceny – red.] 30 groszy na paczkę papierosów. To będzie 60 groszy do złotówki na paczkę, ale tylko dla najskromniejszych klientów. Bogaci nie zapłacą nic” – podkreśla Jamiołkowski.

Koncerny tytoniowe mają też zastrzeżenia wobec opodatkowania podgrzewaczy.

– „Wyroby nowatorskie, czyli podgrzewacze tytoniu to kategoria, która jest z nami stosunkowo niedługo, od około 2017-2018 roku na rynku. Obecnie zajmuje już 10 proc. całego rynku tytoniowego. Podczas gdy w paczce wyrobów tytoniowych jest 10 zł akcyzy, w paczce podgrzewaczy jest akcyzy 1,68 zł. Przez tę dysproporcję między 10 zł a 1,68 zł budżet państwa straci na przestrzeni lat 2022-2027 14 mld złotych” – wskazuje Jamiołkowski.

Dodaje również, że stawka akcyzy na takie wyroby powinna wynosić 50% tej na wyroby tradycyjne.

– „Jeżeli ktoś szuka pieniędzy dla budżetu państwa, to te pieniądze dzisiaj są w wyrobach nowatorskich” – ocenia z kolei Adrian Jabłoński, dyrektor ds. korporacyjnych i komunikacji w JTI Polska.

Uczestnicy Forum Akcyzowego twierdzą, że racjonalne podwyżki akcyzy to te nieprzekraczające poziomu inflacji. Plany powinny zakładać maksymalnie 5% podwyżki, aby nie powtórzyć negatywnych doświadczeń polskiego rynku tytoniowego z lat 2011 – 2014, gdy coroczne podwyżki o 10% doprowadziły do załamania legalnego rynku i historycznie najwyższego udziału szarej strefy. W 2015 roku ta objęła niemal 20% rynku.

Szok! Ogromne podwyżki cen gazu w Wielkopolsce. Ponad 170% drożej!

Źródło: Interia

Przedłużanie rzęs i uzupełnienie
Przedłużanie rzęs i uzupełnienie
94,00 zł
180 dni
do końca oferty!
Przedłużanie rzęs (od 94 zł) z uzupełnieniem (od 119 zł) Salonie Piękności Babeczka

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz