Home Kategorie Życie Pierwszy śnieg tej jesieni! Temperatura spadła do minus 5!
1.48K

Pierwszy śnieg tej jesieni! Temperatura spadła do minus 5!

Pierwszy śnieg tej jesieni! Temperatura spadła do minus 5!

Zima nadciąga do Polski. Na Podhalu deszcz ze śniegiem i minusowe temperatury. W Bieszczadach nawet minus 5.

Zima w 2022 oficjalnie zawita do Polski dopiero 22 grudnia. Jednak jej oznaki pojawiają się o wiele wcześniej. Jak informuje polsatnews.pl, 13 października rano termometry w Ustrzykach Górnych wskazywały 5 stopni mrozu.

– „W środę o poranku stacje GOPR na Hali Miziowej i Markowych Szczawinach zgłosiły, że temperatury spadły poniżej zera. Było -1, -2 st. Bardzo ograniczona była widoczność. W wyższych partiach na szlakach jest biało. Leży 1 cm śniegu. Mogą już miejscami wystąpić na nich oblodzenia. Warunki należy uznać za trudne” – powiedział w rozmowie z portalem ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR Michał Madejski.

Jak podkreśla portal twojapogoda.pl, “pierwszy śnieg w Tatrach spadł jeszcze we wrześniu, wcześniej niż zazwyczaj. Teraz przyszedł czas również na powiewy zimy w niższych górach. Białym puchem sypnęło w Karkonoszach i Beskidach. Miejscami spadło nawet ponad 5 centymetrów śniegu”.

To dopiero początek.

– „W kolejnych dniach spodziewamy się dalszych powiewów zimy. Śnieg może prószyć o różnych porach doby, zarówno sam, jak i w akompaniamencie deszczu, w zależności od panującej temperatury. Śnieg będzie w górach bawić coraz częściej, aż pozostanie na całą zimę” – zauważa portal.

– „Najwięcej deszczu spadnie w okolicach Gdańska – do dziesięciu litrów na metr kwadratowy. Na pozostałym obszarze przewidujemy przelotne opady deszczu lokalnie dochodzące do 5 mm. Na Podhalu będą to opady deszczu ze śniegiem. Wysoko w górach opady śniegu w połączeniu z temperaturami ujemnymi mogą dać do pięciu centymetrów pokrywy śnieżnej. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 4 stopni Celsjusza na Podhalu, przez 8 w Małopolsce i Podkarpaciu i 11 w centrum oraz Wielkopolsce, do 12 stopni na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr będzie słaby, chwilami umiarkowany i porywisty” – powiedział Michał Ogrodnik z IMGW.

W północnej i zachodniej części kraju możliwe są mgły ograniczające widoczność do dwustu metrów. Miejscami wilgoć, przede wszystkim w obszarach podgórskich, w połączeniu z niskimi temperaturami może sprawić, że nawierzchnie dróg staną się śliskie. Wiatr będzie słaby, na Nizinie Szczecińskiej umiarkowany, wiejący z kierunków zachodnich.

Znany ratownik medyczny walczy o życie. „Stan Borkosia jest bardzo ciężki”.

Źródło: twojapogoda.pl, Foto: Beata Zawrzel

Chochołowskie Termy: baseny
Chochołowskie Termy: baseny
89,00 zł
57 dni
do końca oferty!
Chochołowskie Termy: bilet do strefy basenowej i leczniczej dla 1 osoby od 55 zł i więcej opcji

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz