Home Kategorie Zdrowie Szef sprawdzi, czy pracownik się zaszczepił? Niedzielski ujawnił, co dalej z ustawą.

Szef sprawdzi, czy pracownik się zaszczepił? Niedzielski ujawnił, co dalej z ustawą.

Szef sprawdzi, czy pracownik się zaszczepił? Niedzielski ujawnił, co dalej z ustawą.

Adam Niedzielski był gościem Radia ZET. W rozmowie przyznał, że ustawa, która pozwoli pracodawcom sprawdzać, czy zatrudnieni są zaszczepieni, została odłożona na półkę.

Lockdown, który trwał od jesieni 2020 do wiosny 2021 mocno dał się we znaki wszystkim gałęziom biznesu. Przedsiębiorcy chcą, aby w ramach prewencji powstawania ognisk zakażeń w zakładach pracy mogli kontrolować to, czy ich pracownicy są zaszczepieni. Osoby niezaszczepione miałby być przenoszone na stanowiska niewymagające tylu kontaktów międzyludzkich, a nawet wysyłane na bezpłatny urlop.

Ustawę przygotowało ministerstwo zdrowia, ale w międzyczasie zrobiło się o niej cicho, a Adam Niedzielski zaczął mówić o rozwiązaniach, które miałby się w niej znaleźć, jako o fake newsach. W rozmowie z Radiem ZET potwierdził, że projekt powstał, ale jego wdrożenie zostało wstrzymane z powodu „politycznych emocji”.

Przedsiębiorcy, którzy chcieli wprowadzenia prawa dającego im możliwość sprawdzania, czy dany pracownik jest zaszczepiony, argumentowali to koniecznością zapobiegania rozprzestrzeniania się COVID-19 w miejscach pracy.

Pracownik, który przyniesie chorobę do pracy, może zagrozić działaniu firmy. Wystarczy, że zarazi innych, a ci będą musieli udać się na kwarantannę. Zakłady mogą przez to zostać bez rąk do pracy.

Radio ZET dowiedziało się nawet, jak miały wyglądać certyfikaty, które pracownicy pokazywaliby pracodawcom. Pomimo zaawansowanych prac nad projektem, ustawa trafiła do „zamrażarki”. Niedzielski wyjaśnił, dlaczego tak się stało.

– „Przygotowaliśmy taką ustawę, pojawiły się różne uwagi, między innymi żeby rektorzy mogli sprawdzać, czy studenci są zaszczepieni, ale to jest pomysł, który budzi polityczne emocje. Nie tylko po stronie partii opozycyjnych, ale także w rządzie prowadzone są rozmowy na temat działania takich instrumentów. Na razie liczba zachorowań jest zbyt mała, żeby forsować takie rozwiązania.”

Szef resortu zdrowia na stwierdzenie, że proces legislacyjny jest długotrwały i w razie potrzeby nie będzie się dało przyjąć prawa odpowiednio szybko, odparł: „na razie mam poczucie, ze z punktu widzenia porównywalności z innymi krajami i naszej zdolności do utrzymania infrastruktury covidowej kontrolujemy sytuację”.

Szokujący wniosek naukowców. COVID chorobą sezonową.

Źródło: Radio ZET

Wybrany masaż ciała lub twarzy
Wybrany masaż ciała lub twarzy
49,00 zł
70,00 zł
120 dni
do końca oferty!
Wybrany masaż ciała (od 49 zł) lub twarzy (79 zł) w Gabinecie Masażu Amedo

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz