Home Kategorie Jedzenie Przez lata żyliśmy w błędzie. Popularny mit o jajkach został obalony.

Przez lata żyliśmy w błędzie. Popularny mit o jajkach został obalony.

Przez lata żyliśmy w błędzie. Popularny mit o jajkach został obalony.

Jajka są bardzo ważnym elementem naszej codziennej diety. Są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Niestety, w sieci krąży wiele mitów, które mogą skutecznie odstraszyć nas przed ich jedzeniem.

Skorupka jajka

Po pierwsze nie powinniśmy oceniać jajka po kolorze jego skorupki. Nieprawdą jest, że im ciemniejsze jajko, tym więcej witamin i składników mineralnych jest w nim zawarte. O składzie jajka w pierwszej kolejności decyduje to, czym kura, od której pochodzi była karmiona. Wpływ na składniki odżywcze w jajku ma też wiek kury, jej rasa i stan zdrowia.

Kropla krwi w jajku

Niektórzy paranoicznie boją się znaleźć w jajku kropelki krwi połączonej z białą nitką. Uważają bowiem, że to zarodek małego kurczaka. To jeden z największych mitów. Tak naprawdę krew pochodzi od kury, która zniosła jajko.

Taki element pojawia się, gdy ptak cierpi na niedobory witamin lub cierpi na choroby powodujące pękanie drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się w okolicach dróg rodnych. Z kolei biała nitka utrzymuje białko – im jest większa, tym świeższe jest jajko.

Dwa żółtka

Nie powinniśmy też obawiać się, gdy w jajku znajdziemy dwa żółtka. Nie jest to wynik modyfikacji genetycznych czy faszerowania kur antybiotykami. Jest to skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kury.

Najczęściej jajka z podwójnymi czy potrójnymi żółtkami znoszą młode ptaki, które dopiero dojrzewają lub takie, które niedługo nie będą mogły znosić ich już wcale.

Surowe jajko

Surowe jajko jest zdrowsze od ugotowanego? To kolejny mit obalony przed ekspertów od żywienia. Surowe jajko może stanowić ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia ze względu na możliwość zakażenia salmonellą lub innymi chorobotwórczymi bakteriami.

Szokujący wniosek naukowców. COVID chorobą sezonową.

eKurs: ABC zakładania i prowadzenia firmy
eKurs: ABC zakładania i prowadzenia firmy
19,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: ABC zakładania i prowadzenia firmy za 19 zł w MG Centrum

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz