Home Kategorie Poruszające Kontrowersyjna interwencja policji. Funkcjonariusze przekroczyli uprawnienia?

Kontrowersyjna interwencja policji. Funkcjonariusze przekroczyli uprawnienia?

Kontrowersyjna interwencja policji. Funkcjonariusze przekroczyli uprawnienia?

W internecie pojawiło się nagranie z kontrowersyjnej interwencji policji. Mężczyzna nie chciał dostosować się do poleceń funkcjonariuszy, przez co musieli zastosować wobec niego środki przymusu bezpośredniego.

Na nagraniu widać dwóch policjantów przeprowadzających interwencję. Nie znamy przyczyny zatrzymania, ani miejsca, gdzie doszło do zajścia.

W trakcie gdy policjanci rozmawiali z jednym z mężczyzn, drugi nagrywał wszystko telefonem. Funkcjonariusze zabronili mu się jednak zbliżać. Autor nagrania podkreślał, że jego kolega jest po operacji.

– „Jak mu zrobicie krzywdę, to pan będzie miał problemy” – mówił do policjanta.

Po chwili policjant podszedł do nagrywającego. Polecił mu okazać dowód osobisty. Zarzucił też nie wykonywanie poleceń, co jest wykroczeniem.

– „Jakich poleceń, dlaczego, ja sobie stoję” – dziwił się mężczyzna.

Mężczyzna ostatecznie okazał dokument, ale nie chciał dać go do ręki policjantowi. Twierdził, że nie ma takiego obowiązku. Funkcjonariusz zagroził wtedy zastosowaniem środków przymusu bezpośredniego.

W pewnym momencie stracił cierpliwość i wyrwał dowód z ręki mężczyzny. Doszło do szarpaniny, której dokładnie na nagraniu nie widać.

– „Dlaczego pan mnie szarpie” – słychać na nagraniu.

Na następnym ujęciu widzimy, jak policjant sprowadził mężczyznę na ziemię i zastosował chwyt uciskając jego szyję. Później przewrócił go na brzuch i zakuł w kajdanki.

– „Jeb*a mi kostka, naprawdę” – słychać na końcu nagrania.

Nagranie wywołało burzę w sieci. Internauci debatują nad tym, czy policjanci zachowali się odpowiednio. Wiele osób uważa, że doszło do przekroczenia uprawnień.

– „Nie musiał wcale okazywać dowodu osobistego, nie ma obowiązku noszenia go przy sobie, jest obowiązek posiadania i może leżeć w domu” – napisała jedna z osób.

– „Ten policjant powinien natychmiastowo zostać zawieszony i przedstawiony zarzut napaści za bezpodstawne użycie siły, a wydział kontroli wewnętrznej zająć się tym w trybie pilnym wraz z zgłoszeniem poszkodowanego z wnioskiem do prokuratury” – skomentował internauta.

Są też tacy, którzy uważają, że policjant zachował się prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

– „Szkoda, że tak rzadko oglądamy tak fachowo przeprowadzone interwencje. Wiedza, stanowczość i konsekwencja” – czytamy pod nagraniem.

– „Brawo, brawo i jeszcze raz brawo dla funkcjonariusza, szukał debil wrażeń to je znalazł” – dodała inna osoba.

Co na to przepisy? Na forumprawne.org możemy się dowiedzieć, że zgodnie z art. 15 ustawy o Policji funkcjonariusz ma prawo do legitymowania w trakcie wykonywania czynności służbowych. Nie ma jednak przepisów wprost mówiących o tym, że dokument należy przekazać do ręki policjanta.

Nieprzekazanie dowodu może być jednak uznane za próbę uniknięcia weryfikacji autentyczności dokumentów, a to może skutkować karą grzywny.

„Stary dziad mocno śpi”. Duchy zawiesiły śpioszki pod domem Kaczyńskiego. Interweniowała policja.

Piękna skóra - 2 lokalizacje
Piękna skóra -  2 lokalizacje
39,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Odmładzanie, oczyszczanie skóry lub leczenie trądziku i więcej od 39,99 zł w Miracle Med - 2 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz