Home Kategorie Życie Wyniki badań są jednoznaczne. Inflacja przekroczy 9%.

Wyniki badań są jednoznaczne. Inflacja przekroczy 9%.

Wyniki badań są jednoznaczne. Inflacja przekroczy 9%.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez a Grant Thornton, aż 71% % średnich i dużych firm w Polsce w przeciągu najbliższych 12 miesięcy zapewne podniesie ceny swoich produktów.

Inflacja w Polsce wyniosła w październiku 6,8%. To najwyższa dynamika cen od dwóch dekad. Niestety kolejne badania wskazują na to, że na tym nie poprzestaniemy. Będzie coraz gorzej.

– „Wskaźnik netto (odsetek firm planujących podwyżki cen minus odsetek firm planujących obniżki) wynosi więc 66 pkt proc. To zdecydowanie najwyższy wynik w 11-letniej historii badania. Wskaźnik ten kształtował się w poprzednich edycjach w przedziale 19-41 pkt proc” –  komentują autorzy badania.

– „W 2021 roku już 65% badanych przez Grant Thornton szefów średnich i dużych przedsiębiorstw deklaruje, że wysokie koszty energii są dla nich „silną” bądź „bardzo silną” barierą w rozwoju. Odsetek ten z roku na rok rośnie. W 2016 roku wynosił zaledwie 16%. W podobny sposób narasta bariera wysokich kosztów pracy – odsetek szefów firm wskazujących tę barierę wzrósł od 2016 roku z 43% do obecnych 67%. Przedsiębiorstwa są więc podwójnie zdeterminowane do podwyżek — nie tylko „mogą” podnosić ceny, ale wręcz „muszą” to robić, aby utrzymać rentowność” – tłumaczą eksperci Grant Thornton.

Uwaga! Zmiany w szczepieniach na COVID-19. Obejmą wszystkich dorosłych.

Źródło: obserwatorgospodarczy.pl

 

Colorland - fotoksiążka, różne formaty
Colorland - fotoksiążka, różne formaty
31,90 zł
60 dni
do końca oferty!
Od 31,90 zł: fotoksiążka A4 (28, 40 i więcej stron) w wersji standard lub Lux z Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz