Home Kategorie Życie Rząd chce pozbawić Polaków prawa do nagrobków. Kontrowersyjny projekt ustawy.
19.16K

Rząd chce pozbawić Polaków prawa do nagrobków. Kontrowersyjny projekt ustawy.

Rząd chce pozbawić Polaków prawa do nagrobków. Kontrowersyjny projekt ustawy.

Rząd przygotował projekt ustawy o pochówku, cmentarzach i nagrobkach. Znalazł się w nim przepis, według którego pomniki wznoszone na kwaterach będą należeć do cmentarza, a nie do stawiających.

Polski Ład ma wprowadzić sporo zmian w nasze życia. Najbardziej widoczna będzie zmiana w systemie podatkowym, przez rząd określana jako „historyczna obniżka podatków”, a przez ekspertów „największą w historii podwyżką podatków”.

Nowe przepisy mają regulować nie tylko kwestie życia, ale i śmierci. W ustawie o pochówkach i funkcjonowaniu cmentarzy znalazł się przepis, według którego nie będziemy już właścicielami stawianych przez siebie nagrobków i pomników.

Celem nowelizacji ustawy ma być unowocześnienie i cyfryzacja systemu.

Według projektu, który do 30 października znajdował się w konsultacjach, ma powstać centralny rejestr grobów i miejsc spoczynku, rejestr cmentarzy, elektroniczna karta zgonu i elektroniczne księgi cmentarne. Pojawił się też jednak przepis, który pozbawia Polaków prawa własności nagrobków i pomników.

– „Wszelkie groby, nagrobki, grobowce i inne kompozycje architektoniczne wzniesione na terenie cmentarza są własnością właściciela cmentarza. Mogą one być wznoszone, przerabiane i odnawiane przez osoby dysponujące uprawnieniami fundatora grobu lub prawem do grobu” – czytamy w projekcie.

Przedstawiciele branży pogrzebowej nie ukrywają, że projektem nie są zachwyceni. Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego, rozmawiał z Super Expressem.

– „Chory pomysł. Zasada jest prosta, to co w ziemi jest własnością cmentarza, to co nad ziemią – w sensie nagrobki – należy do dysponenta. Ustawodawca powołuje się na prawo rzymskie, że jeśli coś jest trwale związane z ziemią, to jest własnością właściciela. Gdy postawię pomnik za 10 tys. zł, a później stwierdzę, że mi się nie podoba i go zdemontuje, to czy w tym momencie okradam właściciela cmentarza?”

Na ten moment osoba finansująca budowę nagrobka lub pomnika jest jego właścicielem. Nowe przepisy sprawią, że osoba dysponująca prawem do danej kwatery cmentarnej będzie mogła nadbudować grób, jednak jego inwestycja będzie należeć do właściciela cmentarza.

Nowe prawo ma wejść w życie w 2022 roku. Rząd planuje wprowadzić pełną wersję centralnego rejestru grobów w kwietniu przyszłego roku.

Szokująca decyzja rządu. Planują wprowadzić ustawę „Tanie Paliwo” ceny spadną do 4 złotych.

Źródło: Super Express

Day spa dla 1 lub 2 osób
Day spa dla 1 lub 2 osób
191,20 zł
239,00 zł
180 dni
do końca oferty!
Day spa dla 1 osoby (239 zł) lub dwojga (420 zł) w Instytucie Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
3
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
11

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz