Home Kategorie Życie Opłaty za wstęp do lasu? Tutaj już chcą pieniędzy. „Wizyty wymagają pracy leśniczego”.

Opłaty za wstęp do lasu? Tutaj już chcą pieniędzy. „Wizyty wymagają pracy leśniczego”.

Opłaty za wstęp do lasu? Tutaj już chcą pieniędzy. „Wizyty wymagają pracy leśniczego”.

Niektóre polskie nadleśnictwa zaczęły pobierać opłaty za wstęp do lasu od uczestników imprez, wycieczek oraz innych zorganizowanych grup. Pieniądze te mają pokrywać koszty pracy leśniczych.

Organizatorzy wydarzeń, które w całości lub częściowo odbywają się w lasach, muszą liczyć się z tym, że może będą musieli zapłacić. Ekolodzy alarmują: wedle przepisów polskie lasy są dobrem wspólnym, leśnicy łamią więc zasadę, że za wstęp do lasu nie płaci się.

Cenniki są stosowane już przez kilka nadleśnictw, co postrzegane jest jako testy przed wprowadzeniem opłat na terenie całego kraju. Lasy Państwowe zapewniają, że zjawisko ma „charakter incydentalny” i ma służyć „wyłącznie pokryciu kosztów nadleśnictwa”. Czy będziemy musieli kupować bilety do lasu?

Zorganizowane wyprawy do lasu, na przykład wycieczki szkolne czy pracowniczy wyjazd integracyjny na grzyby, w kilku nadleśnictwach możliwe są dopiero po uiszczeniu opłat. Pobierani pieniędzy jest według Lasów Państwowych usprawiedliwione kosztami, jakie generują takie wydarzenia.

Cenniki w konkretnych nadleśnictwach są podobne. Za osobę trzeba zapłacić od 2 do 7 zł. Do tego dochodzi jeszcze konieczność wpłacenia kaucji, która może wynieść… kilka tysięcy złotych. Wszystko zależne jest od rodzaju wydarzenia.

Działaniem Lasów Państwowych mocno zaniepokojony jest Marcin Jankowski, warszawski ekolog, który przedstawił swoje obawy w rozmowie z serwisem money.pl.

– „To dziwna praktyka, do tej pory nie była stosowana. Faktycznie można mieć obawy o to, że Lasy Państwowe testują wprowadzanie opłat za wstęp do lasu – na małą skalę. Ale wyobraźmy sobie, że firma organizuje wyjazd dla pracowników na grzyby. I musi za to zapłacić, wypełnić mnóstwo papierów, wnioski, mapki. To naprawdę może zniechęcić ludzi do spędzania czasu w lesie. A on jest wspólny i bezpłatny. Przecież w Polsce grzyby czy owoce zbiera się bez opłat, każdy może to robić. Ba, te grzyby można potem sprzedawać. I to jest za darmo, ale przejechanie leśną drogą na rowerze wymaga opłaty.”

O jakich opłatach mowa? W Gdańsku płatny wstęp do lasu obowiązuje grupy powyżej 100 osób. Do kasy nadleśnictwa trafia w takim przypadku od 300 do 700 zł. Do tego doliczmy jeszcze kaucję 1000 zł. Nadleśnictwo Międzylesie kaucję wyznacza na poziomie 1000 – 4000 zł. Za uczestnika trzeba zapłacić 2 zł + VAT, a za wjazd samochodu organizatora 50 zł + VAT.

Lasy Państwowe przyznają, że część nadleśnictwa zaczęła pobierać opłaty za wstęp do lasu. Zjawisko ma jedna zdaniem rzecznika Lasów Państwowych, Michała Gzowskiego, „charakter incydentalny”.

– „Podstawową zasadą w działalności Lasów Państwowych jest udostępnianie lasów dla społeczeństwa bez żadnych ograniczeń. Pobieranie opłat za organizację komercyjnych eventów ma charakter incydentalny, dotyczy jedynie kilku nadleśnictw z 429 jednostek LP, a opłaty, sięgające 2-3 zł od osoby, służą wyłącznie pokryciu kosztów nadleśnictwa. Część wydarzeń organizowanych w lesie wymaga bowiem dodatkowego nakładu pracy leśników i wydatków związanych z przygotowaniem terenu. Wydatki te nadleśnictwa ponoszą bez względu na to, czy wydarzenie jest organizowane przez firmę komercyjną, czy organizację społeczną.”

Ekolodzy obawiają się, że Lasy Państwowe tak naprawdę testują system opłat, które chcą wprowadzić w całym kraju. Przypominają ponadto, że zgodnie z prawem polskie lasy są dobrem wspólnym, wprowadzenie opłat za wstęp wydaje się mieć wątpliwe umocowanie w przepisach.

Rząd chce pozbawić Polaków prawa do nagrobków. Kontrowersyjny projekt ustawy.

Źródło: money.pl

Jazda w terenie ze szkoleniem
Jazda w terenie ze szkoleniem
149,99 zł
196,00 zł
60 dni
do końca oferty!
30-minutowa jazda samochodem terenowym ze szkoleniem za 139,99 zł i więcej opcji w firmie Terenowy Patrol (do -31%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz