Home Kategorie Poruszające Śmierć matki i dziecka na porodówce. Rodzina zdołała wywalczyć ogromne odszkodowanie.

Śmierć matki i dziecka na porodówce. Rodzina zdołała wywalczyć ogromne odszkodowanie.

Śmierć matki i dziecka na porodówce. Rodzina zdołała wywalczyć ogromne odszkodowanie.

2 miliony złotych odszkodowania i 82 tys. zł renty dostaną mąż i córka kobiety, która zmarła w trakcie porodu w szpitalu przy ul. Polnej w Poznaniu.

Wyrok w sprawie tragedii, która rozegrała się w 2009 roku, zapadł 2 listopada. Rodzina przez wiele lat walczyła o odszkodowanie ze strony szpitala.

Aleksander Brzozowski, rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu, powiedział w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że szpital ma również pokryć koszty procesu w wysokości 52 tys. zł. Rodzina zmarłej i jej dziecka otrzyma w sumie 3 mln zł zadośćuczynienia.

Wyrok w sprawie o odszkodowanie to 1 mln zł zadośćuczynienia i 82 tys. zł renty dla córki zmarłej kobiety oraz kolejny 1 mln zł zadośćuczynienia dla męża zmarłej. Lecznica nie komentowała wyroku tuż po jego ogłoszeniu.

– „Nie komentujemy” – uciął prof. Maciej Wilczak, dyrektor Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy Polnej.

Do śmierci na porodówce doszło po użyciu tzw. chwytu Kristellera, czyli uciśnięciu dłońmi na dno macicy rodzącej kobiety. Ma on pomóc, ale z drugiej strony jest uważany za bardzo niebezpieczny ruch, zarówno dla matki, jak i dziecka.

Wyrok nie rozwiał wszystkich wątpliwości w kwestiach medycznych i prawnych. Ustalono, że sam ucisk na dno macicy miał miejsce i był wykonany bezpodstawnie.

– „Ilość błędów, których dopuścił się lekarz, jest porażająca. Lekarz nie poinformował między innymi o swoim działaniu przełożonych, co mogło zaważyć na leczeniu pacjentki” – cytuje sędziego poznańska „GW”.

Sprawa o odszkodowanie ruszyła w sądach po wcześniejszych wyrokach karnych – oskarżonymi w tej sprawie byli lekarz-położnik oraz położna. Prawomocnie skazany został jedynie lekarz – na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz roczny zakaz wykonywania zawodu.

Ujawniono ostatnie SMS-y ciężarnej Izy ze szpitala w Pszczynie. „Zaczekają, aż umrze”.

Źródło: wyborcza.pl

Zdjęcia do dokumentów
Zdjęcia do dokumentów
12,00 zł
24,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Zdjęcia do dokumentów: 4 zdjęcia za 12 zł i więcej opcji w Studiu Videomovie (-50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz