Home Kategorie Życie Rząd wprowadzi bon energetyczny. To „nowe 500 plus”.
4.32K

Rząd wprowadzi bon energetyczny. To „nowe 500 plus”.

Rząd wprowadzi bon energetyczny. To „nowe 500 plus”.

Podwyżki cen prądu i gazu są nieuniknione. Ministerstwo Klimatu pracuje więc nad bonem energetycznym, czyli wsparciem dla tych, którzy ucierpieli z powodu drożyzny. W sumie na program ma być przeznaczone ok. 3 mld zł.

Bony energetyczne to zapewne zapowiedziane rekompensaty za podwyżki cen prądu. Wiceminister finansów Piotr Patkowski w Radiu Plus rzucił nieco światła na całą sprawę i powiedział, że pieniędzy, które otrzymamy od państwa wcale nie trzeba będzie wykorzystywać na pokrycie rachunków za energię.

Tarcza antyinflacyjna, która szykowana jest na przyszły rok, ma ratować Polaków z niższymi dochodami przed inflacją i wysokimi cenami. Spadek wartości pieniądza sięgnął w październiku 6,8%, a rząd przyznaje, że realne jest nawet 8%. Jest to optymistyczna wersja, bo w przypadku tej pesymistycznej inflacja ma osiągnąć ponad 10%.

Z tego względu wszystkie rachunki w 2022 roku będą „rachunkami grozy”, a na zakupy i opłaty w przyszłym roku przeciętna polska rodzina będzie musiała wydać o 3000 zł więcej.

Dla osób o niższych dochodach oznaczać to będzie pogorszenie warunków życiowych, stąd też rząd chce wprowadzić bony energetyczne jako część większego planu chronienia Polaków przed drożyzną. Mówił o tym w Radiu Plus Piotr Patkowski.

– „Mamy już gotowy projekt rekompensat dla ubogich energetycznie, chociaż będzie to bardzo pojemna kategoria. Chcielibyśmy, aby dotyczyło to zdecydowanie ponad miliona gospodarstw domowych w Polsce. To jest kwota 1,5 mld zł, którą chcemy przeznaczyć od 1 stycznia 2022 r. Ale też premier zapowiedział, że ta kwota wzrośnie nawet do 3 mld zł, więc pewnie ten projekt będzie rozszerzany i niedługo będzie komunikowany co do szczegółów, to jest kwestia najbliższych dni.”

Wiceminister finansów dodał, że bony mają rekompensować nie tylko wyższe ceny prądu, ale też gazu i paliw, a beneficjenci nowego świadczenia będą mogli robić z otrzymanymi pieniędzmi, co będą chcieli.

– „To będzie taki bon energetyczny, który ma amortyzować wzrastające koszty prądu, ciepła, gazu i benzyny. Na ten moment jest takie założenie, że nie będziemy tego wiązać konkretnie z rachunkami Polaków, tylko chcemy Polakom takie środki przeznaczyć i Polacy będą w ramach własnych decyzji zastanawiali się, na które swoje wydatki to przeznaczyć.”

Miesięcznie pomoc wynosiłaby średnio od 125 zł do 166 zł na gospodarstwo domowe. Szczegóły związane z tarczą antyinflacyjną i bonami energetycznymi poznamy w ciągu najbliższych dni.

Jarosław Kaczyński jest chory? Kuzyn prezesa PiS zabrał głos.

Źródło: bankier.pl

eKurs: ABC zakładania i prowadzenia firmy
eKurs: ABC zakładania i prowadzenia firmy
19,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: ABC zakładania i prowadzenia firmy za 19 zł w MG Centrum

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz