Home Kategorie Zdrowie Wybuch polio na Ukrainie. Znany lekarz ostrzega Polaków.
14.17K

Wybuch polio na Ukrainie. Znany lekarz ostrzega Polaków.

Wybuch polio na Ukrainie. Znany lekarz ostrzega Polaków.

U pięciorga dzieci z Zakarpacia na Ukrainie wykryto polio. Prof. Włodzimierz Gut ostrzega, że ta groźna choroba może też zagościć w Polsce.

U 5 dzieci na Ukrainie wykryto zakażenie polio. Żadne z nich nie było szczepione. W obwodzie zakarpackim zaszczepionych na tę chorobę jest zaledwie 49% dzieci. Jak informuje BBC, rodzice nie chcą szczepić swoich pociech głównie przez względy religijne.

Prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z PAP ostrzega, że jeśli zaniedbamy szczepienia, polio z Ukrainy może niedługo zagościć w Polsce. Ekspert mówi, że polio, które obecnie atakuje ukraińskie dzieci, jest inne niż w przeszłości. Wyeliminowanie tego wirusa w postaci dzikiej ogłoszono dopiero w 2015 roku.

– „To był wielki sukces, na miarę wyeliminowania ospy prawdziwej. Teraz wirus ospy jest jedynie w dwóch laboratoriach na świecie” – przypomniał prof. Gut.

Gut zwraca też uwagę na fakt, że obecnie mamy do czynienia ze szczepem wyrosłym ze szczepionek, gdy jeszcze używano do ich produkcji żywego, osłabionego wirusa. W pewnym momencie pacjenci otrzymywali szczepionki zawierające martwe wirusy, które nie uodparniają przed jelitową wersją poliomyelitis, a tylko przed zakażeniem układu nerwowego.

– „Jeśli nie będziemy szczepić naszych dzieci, to polio, nad którym zwycięstwo odtrąbiliśmy zaledwie kilka lat temu, może powrócić i znów siać spustoszenie” – ostrzegł ekspert.

– „Statystycznie jedna na 200 zakażonych osób dozna porażenia” – dodał.

Polio, czyli choroba Heinego-Medina zwykle atakuje dzieci poniżej 5 roku życia. Może doprowadzić do uszkodzenia nerwów, objawiających się niedowładem lub porażeniem mięśni. Polio może być śmiertelne. Przenosi się głównie drogą pokarmową i kropelkową.

Matka i córka zmarły na COVID-19. Przerażająca relacja ze szpitala.

Źródło: PAP

Catering dla nawet 15 osób
Catering dla nawet 15 osób
129,99 zł
258,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Catering dla 6 osób za 129,99 zł i więcej opcji z firmą gastronomiczną PAŁACOWA DOLINA Monika Piasecka w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz