Home Kategorie Nowe dowody osobiste od 8 listopada. Wniosek złożymy wyłącznie w urzędzie.

Nowe dowody osobiste od 8 listopada. Wniosek złożymy wyłącznie w urzędzie.

Nowe dowody osobiste od 8 listopada. Wniosek złożymy wyłącznie w urzędzie.

Od 8 listopada będzie można składać wnioski o dowód osobisty z odciskami palców i podpisem posiadacza. O dokument dla dzieci poniżej 12 roku życia, który nie będzie zawierać ani odcisku, ani podpisu można wnioskować już od niedzieli.

7 listopada to termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie nowych dowodów. W warstwie elektronicznej dokumentu znajdzie się druga cecha biometryczna, czyli dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Pierwsza cecha, którą zawierają e-dowody wydawane od marca 2019, to wizerunek twarzy. Do warstwy graficznej dowodów powróci z kolei podpis.

Zmieni się też wzór nowych dowodów. Zmiany to m.in. dodanie na awersie oznaczenia państwa (PL) na tle flagi Unii Europejskiej w prawym górnym rogu, przesunięcie z tego powodu oznaczenia informującego, że dokument posiada chip, a także umieszczenie pola na podpis posiadacza u dołu dokumentu. Na rewersie natomiast napis „Numer dowodu osobistego” zostanie zastąpiony napisem „Seria i numer dokumentu”.

Podpis i odciski palców znajdą się w dowodach osób powyżej 12 roku życia oraz będą odwzorowywane w urzędzie. O takie dowody w związku z tym nie będzie się dało wnioskować przez internet. Takiej możliwości nie ma od końca lipca. Od niedzieli można jednak składać wnioski online o dowód dla dzieci do 12 roku życia, które nie muszą mieć podpisu i odcisków.

Dla osób, które faktycznie nie mogą udać się do urzędu gminy, przewidziano możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Stacje umożliwiające pobranie odcisków palców poza urzędem są w każdym powiecie.

Dowody wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne przez 10 lat, a młodszym – 5 lat. Dokumenty tych osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności.

Nowe dowody osobiste z początku miały być wydawane od 2 sierpnia. Zmiany musiały jednak zostać przesunięte po tym, jak rząd zrezygnował z kupienia skanerów linii papilarnych, które według ABW nie spełniały wymogów bezpieczeństwa. Pod koniec września nowe czytniki były we wszystkich gminach i rząd ogłosił termin wdrożenia rozwiązań. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawa krajowego do unijnego. Nie trzeba przez nie wymieniać już posiadanych dowodów. Będą one ważne przez okres, na jaki zostały wydane.

Wybuch gazu w domu jednorodzinnym. Budynek runął. W środku były dzieci.

Źródło: PAP

Kompleksowa pielęgnacja cery
Kompleksowa pielęgnacja cery
69,99 zł
90 dni
do końca oferty!
10-etapowe oczyszczanie twarzy za 69,99 zł i więcej w centrum Katrin w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz