Home Kategorie Życie Polski Ład można ominąć. Istnieje prosty sposób na niższą składkę zdrowotną.

Polski Ład można ominąć. Istnieje prosty sposób na niższą składkę zdrowotną.

Polski Ład można ominąć. Istnieje prosty sposób na niższą składkę zdrowotną.

Obciążenia podatkowe biznesu w Polskim Ładzie mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Przedsiębiorcy powinni jednak wiedzieć, że płacenia wyższej składki zdrowotnej można uniknąć. Sposób ten jednak zadziała tylko raz.

W Polskim Ładzie państwo zabierze więcej pieniędzy biznesowi przede wszystkim poprzez wprowadzenie samodzielnej składki zdrowotnej, której większa część do teraz odliczana była od podatku dochodowego. W nowym systemie istnieć będzie dodatkowa danina, którą zapłacić trzeba będzie równolegle do PIT.

Polski Ład wejdzie w życie z początkiem 2022 roku. Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do prezydenta, aby zawetował ustawę, powołując się m.in. na złamanie zasad dotyczących obowiązku konsultacji społecznych wdrażanego prawa, jednak trudno spodziewać się, aby Andrzej Duda nie podpisał ustawy autorstwa PiS.

Przepisy podwyższające obciążenie fiskalne dochodów obejmą także końcówkę 2021 roku, o ile przedsiębiorcy nie zdecydują się na przyspieszenie rozliczenia i dokonają go w przewidzianym ustawą terminie. Ostrzega przed tym Mateusz Boguszewski, główny księgowy w firmie inFakt, podając przy okazji sposób, jak uniknąć wyższych podatków za grudzień 2021 roku.

– „Według obecnych przepisów termin zapłaty składek ZUS dla przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników, to 10. dzień kolejnego miesiąca. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby uregulować należności wcześniej. Przedsiębiorcy mogą opłacić składki za grudzień przed końcem 2021 roku. Taki zabieg umożliwi odliczenie od podatku składki zdrowotnej za ten miesiąc jeszcze na starych zasadach. Daniny na rzecz ZUS odliczane są według daty ich faktycznej zapłaty, dlatego nie będzie takiej możliwości jeśli przedsiębiorca zdecyduje się opłacić je dopiero w przyszłym roku.”

Boguszewski powiedział, że rozliczając się za grudzień 2021 jeszcze w tym roku, zaoszczędzić można niemal 330 zł.

Polski Ład oprócz wyższej i nieodliczanej od podatku składki zdrowotnej wprowadzi także podatek minimalny, który płacić będą musiały nawet przedsiębiorstwa, które poniosły stratę.

Polski rząd właśnie otrzymał pierwsze wezwanie do zapłaty! Na szali olbrzymia ilość pieniędzy.

Źródło: inFakt, Foto: Tomasz Golla

Sesja floatingu w kabinie
Sesja floatingu w kabinie
74,99 zł
100,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Relaksujący floating w kabinie: godzinna sesja za 74,99 zł i więcej w gabinecie Floating Cieszyn (do -34%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz