Home Kategorie Ludzie Jarosław Kaczyński jest chory. „Chciałbym przeprosić…”

Jarosław Kaczyński jest chory. „Chciałbym przeprosić…”

Jarosław Kaczyński jest chory. „Chciałbym przeprosić…”

Jarosław Kaczyński nie zjawił się na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu w sprawie sytuacji na granicy. Jego nieobecność wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Sytuacja na przejściu granicznym z Białorusią jest napięta. We wtorek po południu premier i ministrowie przedstawili w Sejmie informacje dotyczące kryzysu na granicy z Białorusią. W poniedziałek pojawiła się tam kilkutysięczna grupa cudzoziemców, która starała się sforsować ogrodzenie.

– „To pierwsza taka sytuacja od 30 lat, kiedy możemy powiedzieć, że bezpieczeństwo, integralność naszych granic są w tak brutalny sposób atakowane i testowane” – mówił we wtorek Mateusz Morawiecki, udzielając informacji o sytuacji na granicy z Białorusią.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu zabrakło wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Jego nieobecność usprawiedliwił Mateusz Morawiecki. Przekazał, że szef PiS ds. bezpieczeństwa z powodu choroby nie może wziąć udziału w posiedzeniu Sejmu.

– „Chciałbym przeprosić w imieniu pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Choroba nie wybiera” – powiedział premier.

– „Zacznę od tego, że prowadzone przez niego (Kaczyńskiego – red.) działania w ramach komitetu bezpieczeństwa prowadziły do podjęcia decyzji, które dzisiaj skutkują dużo większą efektywnością naszych działań na granicy. Dziękujemy bardzo panu prezesowi” – powiedział premier.

– „Uważam, że dzisiaj musimy się skoncentrować na przyszłości, na wspólnej przyszłości, na dbałości o to, żeby tak, jak udało się przewidzieć panom ministrom, ministrowi Błaszczakowi, ministrowi Kamińskiemu, panu premierowi Kaczyńskiemu kilka miesięcy temu, co nastąpi w październiku i listopadzie, i to właśnie nastąpiło, tak żeby się dzisiaj zastanowić nad tym wspólnie, co jeszcze razem powinniśmy zrobić jako klasa polityczna, rząd, my rządzący, aby wzmocnić bezpieczeństwo za kolejne tygodnie, miesiące, a może i lata. Tak, bo trzeba się przygotować na długie uderzenie, na politykę, która ma trwać długo” – mówił we wtorek szef rządu.

Dalej głos zabrał Mariusz Kamiński.

– „Nie pozwolimy zrobić z Polski bezradnego państwa, które będzie szlakiem dla przemytników, dla wrogów naszego kraju” – podkreślał.

Zdaniem ministra w tej sprawie Rosja ma swoje „dalekosiężne cele”, a są nimi destabilizacja sytuacji w Unii Europejskiej.

– „I tak naprawdę jest to próba stałej destabilizacji Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział.

– „Niewątpliwie są to cele strategiczne Rosjan. Oni chcą mieć instrument wpływu i szantażu na Europę, na wolny świat, wykonywany nie swoimi rękami” – podkreślił.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił z kolei, że już w lipcu ruszyła budowa tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Decyzję w tej sprawie podjął komitet ds. bezpieczeństwa, na którego czele stoi Jarosław Kacyzński. Według niego pomysł zasieków spotkał się nieuzasadnioną krytyką, a tymczasem to ogrodzenie stanowi dziś kluczową barierę spowalniającą marsz migrantów.

Ocenił też, że sytuacja na granicy szybko się nie uspokoi i prawdopodobnie będzie eskalować.

– „Polska broni nie tylko swojego terytorium przed kolejną falą nielegalnej migracji. Bronimy także całej Unii Europejskiej, pamiętając, że dla migrantów jesteśmy tylko krajem tranzytowym w podróży do Niemiec i dalej na zachód Europy” – stwierdził.

W tym regionie sytuacja jest fatalna. Rekordowa liczba pacjentów z COVID-19.

Źródło: PAP

Diki Angielski: Interaktywny kurs online z cert.
Diki Angielski: Interaktywny kurs online z cert.
39,00 zł
99,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Język angielski: interaktywny kurs online Diki Angielski  z certyfikatem – 6 miesięcy nauki za 39 zł i więcej opcji

Twoja reakcja?

Super
Super
4
Ha ha
Ha ha
6
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
4
Zły
Zły
10

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz