Home Kategorie Ludzie Andrzej Duda przerwał milczenie po śmierci 30-letniej Izy. „Nie wspomina się o tym, że zmarło także dziecko”.

Andrzej Duda przerwał milczenie po śmierci 30-letniej Izy. „Nie wspomina się o tym, że zmarło także dziecko”.

Andrzej Duda przerwał milczenie po śmierci 30-letniej Izy. „Nie wspomina się o tym, że zmarło także dziecko”.

Sprawa ciężarnej kobiety, która zmarła na sepsę w szpitalu w Pszczynie, wymaga dogłębnego wyjaśnienia – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda, komentując śmierć 30-letniej Izabeli. Zaznaczył, że w jej przypadku przerwanie ciąży było prawnie dopuszczalne.

Śmiercią 30-letniej Izy żyje cała Polska. Kobieta będąca w 22 tygodniu ciąży, zmarła wskutek wstrząsu septycznego. W czasie hospitalizacji płód obumarł. Pacjentka jeszcze za życia relacjonowała rodzinie, że lekarze przyjęli „postawę wyczekującą”, co wiązała z przepisami dotyczącymi aborcji.

Sprawę skomentował Andrzej Duda, który obecnie przebywa z wizytą na Słowacji. Odpowiedział na pytanie jednego ze słowackich dziennikarzy podczas konferencji prasowej w Bratysławie, na której wystąpił w towarzystwie prezydent Zuzany Caputovej.

– „Ogromnie ubolewam, że doszło do tak tragicznej sytuacji. To ogromny ból rodziny i cierpienie wszystkich jej najbliższych. Proszę, aby przyjęli moje wyrazy współczucia” – powiedział Duda.

Prezydent dodał też, że to „straszna sytuacja”, ale „wymaga ona głębokiego wyjaśnienia”. Zdaniem prezydenta, dyskusja publiczna odbywa się na podstawie „ułamków faktów, które są gdzieś podawane przez media”.

– „Tymczasem są odpowiednie organy w Polsce jak prokuratura, eksperci, którzy powinni w tej sprawie przeprowadzić odpowiednie czynności procesowe i ustalić, jak wyglądał przebieg całego tego zdarzenia” – powiedział prezydent. Dodał, że odpowiedzi wymaga pytanie, dlaczego lekarze nie przeprowadzili aborcji.

– „Radzę zachować daleko idącą ostrożność, dlatego że w polskim systemie prawnym jest dzisiaj przesłanka, która pozwalała na dokonanie legalnej aborcji – przepis, który jednoznacznie stanowi, że jeżeli istnieje zagrożenie dla życia kobiety, to aborcja jest możliwa i prawnie dopuszczalna.”

– „Jako człowiek wierzący […] mogę tylko wyrazić ubolewanie, że w tej całej dyskusji mówi się o niezwykle bolesnej kwestii, jaką była śmieć matki tego dziecka, ale niestety nie wspomina się o tym, że zmarło także dziecko. O tym, że zmarły tak naprawdę dwie osoby, nikt nie mówi” – powiedział prezydent.

Barbara Kurdej-Szatan zwolniona z TVP. Mocne słowa Jacka Kurskiego.

Źródło: PAP

Polmed: markery nowotworowe - ponad 200 lokalizacji
Polmed: markery nowotworowe - ponad 200 lokalizacji
99,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Pakiet badań markerów nowotworowych od 99,99 zł - 200+ lokalizacji w ponad 110 miastach z Centrum Medycznym Polmed

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz