Home Kategorie Zdrowie UWAGA! Dzieci umierają na COVID-19. Już kilkadziesiąt zgonów w Polsce.
8.04K

UWAGA! Dzieci umierają na COVID-19. Już kilkadziesiąt zgonów w Polsce.

UWAGA! Dzieci umierają na COVID-19. Już kilkadziesiąt zgonów w Polsce.

Mimo iż dzieci lżej przechodzą zakażenie koronawirusem, zdarzają się też jednak przypadki, gdy mali pacjenci trafiają na oddziały intensywnej terapii. Niestety, czasami dziecka nie udaje się uratować.

Do szpitali nie trafiają wyłącznie chore dzieci, ale również ich zakażeni lub chorzy rodzice – twierdzi prof. Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

– „Zauważamy więcej chorych dzieci, ale wynika to też z faktu, że wykrywamy więcej przypadków. Dzieci są badane w kierunku innych chorób, pobierany jest im wymaz i wtedy się okazuje, że  są zakażone SARS-CoV-2. Choć dzieci z natury lżej przechodzą COVID-19, to zdarzają się też trudne przypadki, wymagające przekazania pacjenta na oddział intensywnej terapii” – powiedział prof. Szenborn.

Tak, jak w przypadku osób dorosłych, jedna grupa małych pacjentów jest bardziej narażona na ciężki przebieg zakażenia. Pediatra wyjaśnił w rozmowie z PAP, że są to dzieci, u których pojawiły się już wcześniej czynniki ryzyka, czyli np. otyłość. Zagrożeni są też pacjenci z cukrzycą lub zaburzoną odpornością.

– „W miniony weekend mieliśmy dwoje takich ciężko chorych pacjentów i ich stan jest wciąż bardzo poważny. Wymagają tlenoterapii, wręcz intensywnej tlenoterapii. Trzeba brać pod uwagę, że niektóre dzieci, choć metrykalnie nie są dorosłymi, to np. z powodu otyłości, gdy ważą ok. stu kilogramów, to podczas leczenia w praktyce podchodzi się do nich jak do osób dorosłych” – wyjaśnił prof. Szenborn.

Ekspert powiedział też, że zauważalny jest też wzrost śmiertelności wśród nieletnich z powodu COVID-19.

– „W USA zmarło z powodu COVID-19 około 400 dzieci. To dużo. U nas dane nie są pełne, ale na pewno ponad 30 nieletnich osób zmarło z powodu tej choroby. To jest bardzo dużo, że w ciągu roku zmarło tyle dzieci w Polsce. Światowa średnia w zgonach dzieci to ok. 10 proc. chorych na COVID-19. To się potwierdza i u nas” – podsumował pediatra.

Z danych zamieszczonych na rządowych stronach, które są aktualizowane raz w tygodniu, wynika, że w samym 2021 r. zmarło już w Polsce 17 osób w wieku do 18. roku życia (ostatni uwzględniony w danych zgon miał miejsce 5 listopada 2021 r.). Większość zmarłych z powodu COVID-19 dzieci miało choroby współistniejące (14).

Nauka zdalna w szkołach. Minister edukacji podpisał rozporządzenie.

Źródło: PAP

Masaże lecznicze lub relaksacyjne
Masaże lecznicze lub relaksacyjne
29,99 zł
80,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Masaż relaksacyjny pleców od 29,99 zł oraz relaks i odprężenie od 59,99 zł w VITAL-SPORT w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz