Home Kategorie Życie Rząd wprowadzi „500 plus dla ubogich”. Wszystko przez szalejącą inflację.
10.68K

Rząd wprowadzi „500 plus dla ubogich”. Wszystko przez szalejącą inflację.

Rząd wprowadzi „500 plus dla ubogich”. Wszystko przez szalejącą inflację.

Rok 2022 zapowiada się drogo. Według prognoz inflacja zacznie spadać po pierwszym kwartale, ale wciąż będzie znacznie wyższa niż w poprzednich latach. Najbardziej wzrost cen odczują ci, którzy mają niskie zarobki.

Inflacja osiągnęła w październiku 2021 roku 6,8%. Ceny żywności w sklepach wzrosły nawet bardziej, a eksperci twierdzą, że będzie jeszcze gorzej. Rząd przyznał, że część Polaków będzie zagrożona ubóstwem energetycznym, czyli sytuacją, w której rachunki za prąd i gaz będą pochłaniać dużą część budżetu.

Wsparciem dla takich osób ma być bon energetyczny. Tak, jak w przypadku 500 plus, nikt nie będzie wnikać na co zostaną wydane.

Świadczenie, które można określić jako „500 plus dla ubogich”, należeć się będzie nawet 2 mln gospodarstw domowych. Piotr Patkowski, wiceminister finansów w rozmowie w Radiu Plus zdradził, ile w sumie przeznaczono na program.

– „Mamy już gotowy projekt rekompensat dla ubogich energetycznie, chociaż będzie to bardzo pojemna kategoria. Chcielibyśmy, aby dotyczyło to zdecydowanie ponad miliona gospodarstw domowych w Polsce. To jest kwota 1,5 mld zł, którą chcemy przeznaczyć od 1 stycznia 2022 r. Ale też premier zapowiedział, że ta kwota wzrośnie nawet do 3 mld zł, więc pewnie ten projekt będzie rozszerzany i niedługo będzie komunikowany co do szczegółów, to jest kwestia najbliższych dni.”

Szczegóły tarczy antyinflacyjnej mają być podane w trzecim tygodniu listopada. Wiele wskazuje na to, że częścią pakietu może być podatek katastralny oraz nowy „podatek od pustostanów”. Wprowadzenie tych danin ma być sposobem na zatrzymanie cen na rynku nieruchomości.

Ile wynosić będzie „500 plus dla ubogich”? Z informacji rządu wynika, że pomoc ma dostawać od 1,5 mln do 2 mln gospodarstw domowych. Jednocześnie wiadomo już, że roczny budżet bonu energetycznego ma wynosić około 3 mld zł.

To oznaczałoby średnie wypłaty między 1500 zł a 2000 zł na świadczeniobiorcę w skali roku. Beneficjenci bonu energetycznego otrzymywaliby więc średnio między 125 zł a 166 zł miesięcznie.

Andrzej Duda przerwał milczenie po śmierci 30-letniej Izy. „Nie wspomina się o tym, że zmarło także dziecko”.

Źródło: Radio Plus

Wyszczuplanie lipolaserem
Wyszczuplanie lipolaserem
59,99 zł
120,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Zabiegi lipolaserem od 59,99 zł w Gabinecie Kosmetycznym Karoliny Woźniak-Kłomskiej w Bydgoszczy (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz