Home Kategorie Życie Wybór Andrzeja Dudy na prezydenta jest nieważny? To może pogrążyć głowę państwa.
27.39K

Wybór Andrzeja Dudy na prezydenta jest nieważny? To może pogrążyć głowę państwa.

Wybór Andrzeja Dudy na prezydenta jest nieważny? To może pogrążyć głowę państwa.

Prawnik Jan Hoffman skierował do prezes Sądu Najwyższego zapytanie o legalność wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta Polski. Jako powód wskazał wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Jan Hoffman, radca prawny z Krakowa wysłał pytanie do prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. Wszystko przez wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który w sprawie Dolińska-Ficek i Ozimek przeciwko Polsce wydał wyrok stwierdzający, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest „niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym przez prawo”.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej jako jedyna w imieniu SN wypowiedziała się w sprawie ważności zeszłorocznych wyborów. To ona 3 sierpnia zeszłego roku zatwierdziła wynik wyborów prezydenckich, które wygrał Andrzej Duda.

– „Wydaje się oczywistym, iż nie sposób jednocześnie uznawać za ważny wyrok ETPCz, a jednocześnie akceptować rozstrzygnięcia wydawane przez sporną IKNiSP, która w ocenie ETPCz nie jest sądem. Skoro bowiem Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie jest sądem, to nie może być też częścią Sądu Najwyższego uprawnioną do wydawania wyroków, postanowień lub innych orzeczeń – w tym uchwał o wyborze Prezydenta RP” – pisze we wniosku do prezes Manowskiej krakowski prawnik Jan Hoffman, jak podaje „Gazeta Wyborcza”.

We wniosku o udzielenie informacji publicznej Hoffman dodaje:

– „IKNiSP, nie będąc sądem, nie posiada kompetencji do stwierdzania ważności lub nieważności wyborów, a jej decyzje uznać należy za decyzje organu innego niż jakikolwiek sąd. W związku z powyższym pojawia się pytanie o skutki prawne braku podjęcia uchwały o ważności wyborów prezydenckich w przewidzianym terminie. Powyższe oznacza, iż do tej pory w sprawie wyborów prezydenckich z dnia 12 lipca 2021 r. nie wypowiedział się jeszcze Sąd Najwyższy.”

– „W najłagodniejszej wersji trzeba szybko podjąć kroki, by ktoś potwierdził ważność wyboru Andrzeja Dudy, albo w najostrzejszej rozpisać przedterminowe wybory. Bo nie możemy pozwolić sobie na sytuację, by przez półtora roku nikt nie potwierdził ważności wyboru głowy państwa” – powiedział Hoffman w rozmowie z „Wyborczą”.

W piśmie do prezes Sądu Najwyższego Hoffman pyta Manowską, czy uznaje za ważny i prawnie wiążący poniedziałkowy wyrok. Jest to ważne, bo daje kontekst do pytania o legitymację wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta Polski. Prawnik chce też, aby Manowska wypowiedziała się, czy w tej sytuacji istnieje podstawa do rozpisania przedterminowych wyborów prezydenckich.

Hoffman nie jest odosobniony w swoich wątpliwościach dotyczących zatwierdzenia wyboru Andrzeja Dudy przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej. Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia” wyraziło swoje stanowisko tuż po uchwale IKNiSP w sierpniu 2020 roku.

Rząd wprowadzi „500 plus dla ubogich”. Wszystko przez szalejącą inflację.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Foto: Leszek Szymański / PAP

Piękna skóra - 2 lokalizacje
Piękna skóra -  2 lokalizacje
39,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Odmładzanie, oczyszczanie skóry lub leczenie trądziku i więcej od 39,99 zł w Miracle Med - 2 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
4
Ha ha
Ha ha
14
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz