Home Kategorie News Kontrowersyjna decyzja. Osoby niezaszczepione na COVID-19 same zapłacą za leczenie.

Kontrowersyjna decyzja. Osoby niezaszczepione na COVID-19 same zapłacą za leczenie.

Kontrowersyjna decyzja. Osoby niezaszczepione na COVID-19 same zapłacą za leczenie.

Władze Singapuru wprowadziły kontrowersyjne rozwiązanie w walce z pandemią koronawirusa. Osoby, które zostały zakwalifikowane do szczepienia na COVID-19, ale nie przyjęły preparatu, nie będą leczone za publiczne pieniądze, jeśli zachorują na koronawirusa.

W ostatnim czasie w Singapurze doszło do nagłego nawrotu pandemii. Od połowy września na COVID-19 zmarło tam ponad 400 osób. Większość nich nie była zaszczepiona.

W Singapurze w pełni zaszczepionych jest 85% społeczeństwa. 18% otrzymało do tej pory również dawki przypominające.

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że „obecnie osoby niezaszczepione stanowią znaczną większość tych, które potrzebują intensywnej opieki w szpitalach i nieproporcjonalnie przyczyniają się do obciążenia zasobów naszej służby zdrowia”.

W Singapurze koszty leczenia pacjentów z COVID-19 do tej pory pokrywane były przez rząd. To ma jednak ulec zmianie. Od 8 grudnia ci, którzy zakażą się koronawirusem, będą musiały płacić za leczenie z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych lub innych funduszy.

Leczenie COVID-19 pozostanie darmowe dla osób zaszczepionych oraz tych, którzy nie mogą przyjąć preparatu. Mowa też o dzieciach poniżej 13 roku życia oraz o osobach z przeciwwskazaniami medycznymi. Rząd pokryje te koszty do czasu „aż sytuacja z COVID-19 stanie się bardziej stabilna”.

W komunikacie resortu zdrowia zaznaczono, że osoby, które do tej pory przyjęły jedną dawkę szczepionki, darmowe leczenie będą miały do 31 grudnia. Rząd chce dać im czas na pełne zaszczepienie się przeciwko COVID-19.

W oświadczeniu wyjaśniono, że rząd płaci za leczenie COVID-19 w ramach specjalnych zasad. Wprowadzono je, aby „uniknąć rozważań finansowych, pogłębiających niepewność i niepokój społeczeństwa, gdy koronawirus był nową i nieznaną chorobą”.

W Singapurze służba zdrowia w dużej części jest prywatna. Pracownicy muszą odkładać część zarobionych pieniędzy na specjalne konta zdrowotne. Minister zdrowia Ong Ye Kung przekazał, że rachunki za leczenie osób niezaszczepionych nadal będą „silnie dotowane”.

– „Ale musimy wysłać ten ważny sygnał, żeby się zaszczepić, jeśli ktoś jest zakwalifikowany” – dodał szef tamtejszej służby zdrowia.

9 marca 2020 roku władze kraju poinformowały, że zaprzestają pokrywania kosztów leczenia COVID-19 u osób, które przyjechały do Singapuru tylko na krótkoterminowy pobyt.

– „W związku z tą decyzją apelujemy o dokładne sprawdzenie warunków ubezpieczenia turystycznego i wykupienie przed wyjazdem polisy, która pokryje ewentualne koszty hospitalizacji z powodu COVID-19. Opieka zdrowotna w Singapurze jest na bardzo wysokim poziomie, jest również kosztowna. Przypominamy, że placówka dyplomatyczna ani żadne inne instytucje państwa polskiego nie pokrywają kosztów leczenia obywateli polskich w Singapurze” – przekazano w rządowym komunikacie.

UWAGA! Dzieci umierają na COVID-19. Już kilkadziesiąt zgonów w Polsce.

Źródło: PAP

Diki Angielski: Interaktywny kurs online z cert.
Diki Angielski: Interaktywny kurs online z cert.
39,00 zł
99,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Język angielski: interaktywny kurs online Diki Angielski  z certyfikatem – 6 miesięcy nauki za 39 zł i więcej opcji

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz