Home Kategorie Ludzie Nie tylko migranci. Łukaszenka grozi, że użyje „innej broni”.

Nie tylko migranci. Łukaszenka grozi, że użyje „innej broni”.

Nie tylko migranci. Łukaszenka grozi, że użyje „innej broni”.

Aleksander Łukaszenko zagroził, że w odpowiedzi na unijne sankcje Białoruś, może zdecydować się na odcięcie tranzytu gazu przez Białoruś. To niezwykle poważna groźba z jego strony.

– „Za bardzo nas straszą tym piątym pakietem. (…) Polska nas straszy, że zamknie granicę. Proszę, zamykajcie, mniej uciekinierów będzie się tam przemieszczać” – powiedział Łukaszenko.

– „A jeśli my zamkniemy tranzyt gazu przez Białoruś? Przez Ukrainę nie pójdzie: tam rosyjska granica jest zamknięta. Przez kraje bałtyckie też nie ma tras. Jeśli my zamkniemy dla Polaków, dla Niemców, to co wówczas będzie?” – mówił białoruski polityk.

– „My ogrzewamy Europę, a oni nam jeszcze grożą, że zamkną granicę. A jeśli my odetniemy gaz? Dlatego kierownictwu Polski, Litwinom i innym szaleńcom poradziłbym, by najpierw myśleli, zanim coś powiedzą” – stwierdził.

– „MSZ powinno uprzedzić wszystkich w Europie: jak tylko wprowadzą dodatkowe sankcje, które będą dla nas nieakceptowalne, powinniśmy odpowiadać” –  podkreślił.

– „Gazociąg Jamał-Europa należy do rosyjskiego Gazpromu, podobnie jak białoruski system gazociągów (rozprowadzający surowiec na terenie kraju), który Rosja kupiła od białoruskich władz w latach 2007-2011 za 5 mld dol” – – przypomina agencja Interfax.by. Innymi słowy, groźby Łukaszenki nie są bez pokrycia.

KE z kolei twierdzi, że takie zachowanie byłoby nową formą hybrydowego ataku.

– „Gaz jest niezbędnym surowcem i nie powinien być używany w geopolitycznych sprzeczkach. Ludzie również nie powinni być wykorzystywani w geopolitycznych kłótniach” – przekazała rzeczniczka KE Dana Spinant.

W środę szefowa Komisji Europejskiej to jest Ursula Von der Leyen spotkała się z prezydentem USA Joe Bidenem, gdzie podczas rozmowy doszli oni do wniosku, że na Białoruś należy nałożyć kolejne sankcje.

– „Absolutnie podzielamy pogląd, że jest to atak hybrydowy, którego celem jest zdestabilizowanie, ale ten atak się nie powiedzie. Będziemy chronić nasze demokracje” – mówiła Von der Leyen.

Łukaszenko od jakiegoś czasu nakazuje swoim wojskom i służbom kontrolować ruchy Nato i Polski na granicy.

– „Jak widzicie, to już 15 tys. wojskowych, czołgi i sprzęt pancerny, poleciały śmigłowce i samoloty. Przybliżyli się ku naszej granicy, przy czym bezczelnie, nikogo nie uprzedzając” – powiedział Łukaszenka.

-” Zaczęły się próby przerzucania broni, amunicji, materiałów wybuchowych tym ludziom w obozie” – stwierdził Łukaszenka.

– „Broń idzie przede wszystkim z Donbasu. A po co? Chcą urządzić prowokację. Zderzyć ze sobą naszych pograniczników z ich pogranicznikami, naszych wojskowych – z ich wojskowymi” – przekonywał.

Dlatego też jak stwierdził strona białoruska musiała otoczyć obozowisko i „kontrolować sytuację”.

Łukaszenko dodał również, to żeby migrantom dostarczono drzewo na opał i zajęto się kobietami w ciąży. Według niego trzeba im pomóc.

Twierdził również, że strona białoruska proponowała migrantom, by odeszli od granicy. Lecz ci nie chcą się na to zgodzić. Sytuacja jest więc bardzo ciężka.

Jarosław Kaczyński jest chory. „Chciałbym przeprosić…”

Źródło: Fakt

Masaż gorącym olejkiem lub świecą
Masaż gorącym olejkiem lub świecą
69,99 zł
120,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Masaż gorącym olejkiem lub świecą od 69,99 zł w gabinecie ActiveBody w Toruniu

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz