Home Kategorie News Sytuacja zaognia się! Premier rozważa uruchomienie art. 4 NATO.
11.09K

Sytuacja zaognia się! Premier rozważa uruchomienie art. 4 NATO.

Sytuacja zaognia się! Premier rozważa uruchomienie art. 4 NATO.

– „Polska granica będzie skuteczną i ostateczną barierą dla działań Łukaszenki. Dyskutujemy z Łotwą i w szczególności z Litwą, czy nie uruchomić artykułu 4. NATO” – przekazał Morawiecki.

– „Polska granica będzie skuteczną i ostateczną barierą dla działań Łukaszenki. Nie ma wątpliwości, że sprawy zaszły za daleko. Wiemy już, że żeby zatrzymać reżim białoruski nie wystarczą same słowa. Mamy świadomość, że potrzebne będą wzmocnione sankcje” – tłumaczył premier.

Jak podkreślił szef rządu, Polska, Litwa i Łotwa dyskutują nad opcją, czy nie uruchomić artykułu 4. NATO. Chodzi tutaj oczywiście, o zagrożenie integralności terytorialnej trzech wyżej wymienionych państw.

– „Wydaje się, że jest to coraz bardziej potrzebne. Bo nie wystarczy już tylko byśmy publicznie wyrażali swoje zaniepokojenie – teraz potrzebne są już konkretne kroki i zaangażowanie całego sojuszu” – stwierdził Morawiecki.

– „W UE rośnie przekonanie, że kryzys z którym się mierzymy to nie tylko sprawa Litwy, Łotwy, Polski, ale że jest to sprawa całej wspólnoty. Więcej, jest też zrozumienie dla faktu, że Łukaszenka nie zrezygnuje z tego szturmu na granicę, jeśli nie zaczniemy działać razem. W związku z tym będziemy na pewno dyskutować o kolejnych sankcjach, łącznie z całkowitym zamknięciem granicy, a więc odcięciem reżimu od korzyści gospodarczych. O dodatkowych sankcjach będziemy dyskutować już podczas najbliższego specjalnego szczytu Rady Europejskiej, o który wnioskowałem” – dodał Morawiecki.

Sam premier uznał propozycje UE dotyczącą zwiększenia o 25 mln euro środków w Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami (IBMF), za zbyt słabą.

– „Nie będziemy czekać aż jakiekolwiek środki zostaną przyznane. Zresztą, 25 mln euro nie rozwiąże problemu. Warto pamiętać, że zapora na granicy będzie kosztować grubo ponad 1 mld zł; być może nawet powyżej nawet 1,5 mld zł. Jest dla mnie jasne, że cała wspólnota powinna solidarnie złożyć się na ten projekt. Polska codziennie ponosi wysokie koszty obrony wschodniej granicy Unii” – uważa Morawiecki. Czy grozi nam wojna? Owszem.

Niespodziewanie rząd ogłosił pilną zmianę dla Polaków. Obowiązuje od weekendu i potrwa kolejny rok.

Źródło: salon24.pl

 

Off-road: szkolenie z nagraniem HD
Off-road: szkolenie z nagraniem HD
89,99 zł
180 dni
do końca oferty!
45-minutowe szkolenie z jazdy off-road z nagraniem HD i bonem wartościowym za 89,99 zł i więcej opcji w Abstractive

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz