Home Kategorie Zdrowie Co ze świętami Bożego Narodzenia? Wiceminister zdradził plany.

Co ze świętami Bożego Narodzenia? Wiceminister zdradził plany.

Co ze świętami Bożego Narodzenia? Wiceminister zdradził plany.

Co z Bożym Narodzeniem? Czy pandemia sprawi, że nie będziemy mogli spędzać ich z rodziną? O tę kwestię zapytano w programie „Sedno Sprawy” wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę.

Mimo iż rząd zapewnia, że Polacy zarabiają coraz więcej i żyje się im coraz lepiej, wiele wskazuje na to, że te święta będą oszczędne. Według barometru Providenta, Polacy wydadzą ponad połowę mniej niż przed czasami pandemii. 20% osób przyznaje, że nie będzie ich stać na wszystkie świąteczne wydatki. Połowa osób ma zamiar kupić wszystkie niezbędne rzeczy, ale te najtańsze. Bankier.pl poinformował, że w tym roku na święta przeznaczymy średnio 950 zł. To nieznacznie więcej niż rok wcześniej.

– „W ramach tegorocznego świątecznego badania Barometr Providenta zadaliśmy Polakom pytanie dotyczące wydatków, jakie planują ponieść na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Okazuje się, że większość Polaków planuje wydać na ten cel w tym roku około 950 zł. Jest to kwota około 200 zł wyższa, niż to było w roku poprzednim, natomiast wciąż sporo niższa, niż była w czasach przedpandemicznych” – wyjaśnia Karolina Łuczak, rzeczniczka prasowa Provident Polska.

Dla porównania warto dodać, że w 2019 roku na gwiazdkę przeznaczyliśmy ok. 1,7 tys. zł.

Jednak nie tylko kwestie pieniędzy martwią Polaków. Ministerstwo zdrowia przewiduje, że już niedługo możemy spodziewać się 40 tys. przypadków zakażenia COVID-19 na dobę. Czy to oznacza kolejny lockdown?

O nadchodzące święta zapytano wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę w programie „Sedno Sprawy”.

– „Wszystko zależy od nas, jeśli uzyskamy odporność populacyjną, to te święta będą takie, jak w poprzednich latach” – stwierdził.

Kraska pokłada nadzieję w szczepionkach.

– „Trzeba premiować zaszczepionych, ale trzeba pamiętać, że osoba zaszczepiona także może przenosić koronawirus, ten ładunek jest mniejszy, ale… Trzeba zwracać uwagę na obowiązujące zasady. Scenariusze rozważamy, ale decyzji nie ma” – dodał wiceminister.

Podobnego zdania jest prof. Włodzimierz Gut. Ekspert nie ma pozytywnych wieści w kwestii Bożego Narodzenia.

– „Do świąt Bożego Narodzenia jest dość czasu, aby ludzie się opamiętali i zaszczepili” – powiedział wirusolog w rozmowie z PAP. Ale dodał też, że sam nie wierzy w realizację takiego scenariusza.

– „To nie jest tak, że dojdziemy do szczytu fali i szybko liczby zakażeń zaczną spadać. One dość długo będą utrzymywać się na wysokim poziomie, bo nie stosujemy silnych obostrzeń. Dlatego w okresie Świąt Bożego Narodzenia zakażeń nadal będzie dużo. Być może będzie już po szczycie fali, ale to spadanie liczby nowych przypadków w mojej ocenie będzie powolne” – podkreślił prof. Gut.

Lockdown wprowadzony w kolejnym kraju. Czwarta fala koronawirusa niszczy Europę.

Źródło: PAP

Grudziądz: 3-4 noce z wyżywieniem i atrakcjami na Boże Narodzenie
Grudziądz: 3-4 noce z wyżywieniem i atrakcjami na Boże Narodzenie
799,00 zł
1 320,00 zł
16 dni
do końca oferty!
Grudziądz: 3-4 noce dla 2 osób lub rodziny z wyżywieniem i atrakcjami w Hotelu Rudnik – Boże Narodzenie

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz