Home Kategorie Poruszające Niemowlę z COVID-19 walczy o życie. „Minimalizujemy ból, ale całkiem się nie da”.

Niemowlę z COVID-19 walczy o życie. „Minimalizujemy ból, ale całkiem się nie da”.

Coraz więcej dzieci cierpi na COVID-19. Lekarka z Krakowa opisała przypadek kilkutygodniowego chłopca, który bardzo ciężko znosi chorobę. Poinformowano też, że bliscy dziecka nie byli zaszczepieni.

Koronawirus w Polsce jest coraz groźniejszy nie tylko dla osób starszych. Według danych Ministerstwa Zdrowia koronawirusem w czwartej fali zaraża się coraz więcej dzieci i młodzieży. Zapytany o tę kwestię wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiedział, że młodzi ludzie coraz częściej przechodzą infekcję, co związane jest z okresem jesienno-zimowym.

– „Jest więcej zakażonych dzieci niż w poprzednich falach. Do tego mamy jesień,  zakażenia wirusem RSV u dzieci. Obserwujemy to w oddziałach pediatrycznych. Widać to zwłaszcza u dzieci poniżej trzeciego roku życia. Czasem mają współistniejący COVID-19 i wirus RSV. Samo zakażenie (koronawirusem – przyp.) dzieci wciąż przechodzą łagodniej, ale powinniśmy mieć z tyłu głowy, że niektóre mogą przejść chorobę ciężej” – komentował.

Jeden z najnowszych przypadków opisała w mediach społecznościowych Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Mowa o kilkutygodniowym chłopcu, który leży w placówce „pod wysokim przepływem tlenu”. Dziecko, mimo braku innych problemów zdrowotnych, ciężko przechodzi COVID-19.

– „Kable, kabelki, sondy, wkłucia… Minimalizujemy ból, ale całkiem się nie da. Kilkanaście podanych leków – niektóre „stare”, ale niektóre takie, z którymi mamy małe doświadczenie. Wszystkie mają działania uboczne, wszystkie mają swoją toksyczność. Prawie sto pobranych badań, bo trzeba monitorować funkcje nerek, wątroby, szpiku, płuc, serca…  Ale musimy je stosować, bo to jest ratowanie życia” – napisała lekarka.

Dodała, że w domu, gdzie mieszka chłopiec, żaden z domowników – w tym matka dziecka – nie był zaszczepiony przeciw COVID-19. Stopyra przypomniała jednak, że w ciąży można się zaszczepić i że „szczepienie jest bezpieczne”.

– „Wiemy to na pewno, bo na świecie podano już ponad 7 miliardów dawek szczepionek. Kobietom w ciąży miliony. Wytworzone po szczepieniu przeciwciała przechodzą przez łożysko do dziecka i chronią je w pierwszych miesiącach życia.”

– „Zaszczep się! Noś maskę! Chroń siebie i innych, przede wszystkim tych najsłabszych” – zaapelowała dr Stopyra.

Nie żyje Kamil Durczok. Dziennikarz miał 53 lata. Poznaliśmy przyczynę śmierci.

Gładkie ciało
Gładkie ciało
109,00 zł
278,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Depilacja SPEC3 Hybrid i Light Sheer Desire/Duet na 2 partie ciała za 109 zł i więcej w Depilacja.pl – 47 lokalizacji

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz