Home Kategorie Życie Rząd nałoży nowy podatek na właścicieli mieszkań? „Przyglądamy się sytuacji”.

Rząd nałoży nowy podatek na właścicieli mieszkań? „Przyglądamy się sytuacji”.

Rząd nałoży nowy podatek na właścicieli mieszkań? „Przyglądamy się sytuacji”.

Co jakiś czas z Ministerstwa Rozwoju dochodzą do nas głosy o pracach nad podatkiem katastralnym, według ostatnich doniesień uzupełnionym przez „podatek od pustostanów”.

Podatek katastralny budzi w naszym kraju spore emocje. Mieszkania w Polsce w odniesieniu do średnich zarobków są drogie, a konieczność płacenia co raku państwo części ich wartości mocno wpłynęłaby na domowe budżety. Dla emerytów uniesienie takiej opłaty byłoby niemal niemożliwe, co przyznał wiceminister infrastruktury.

Niechęć Polaków do takiego rozwiązania jest więc znaczna, co może odbić się na popularności wprowadzającego podatek katastralny podczas wyborów. Ministerstwo Rozwoju więc oficjalnie uspokaja: katastru nie będzie. Ale prace koncepcyjne nad różnego rodzajami podatków od nieruchomości cały czas trwają.

Podatek katastralny i „podatek od pustostanów” pojawiły się w wypowiedziach Ministerstwa Rozwoju i Technologii dotyczących regulacji mający zwiększyć dostępność mieszkań.

Ten pierwszy miałby obowiązywać, gdy posiadamy drugie i kolejne nieruchomości, a odpowiednia danina byłaby płacona też przez właścicieli, którzy nie wynajmują posiadanych mieszkań.

Przez wysoką inflację nieruchomości stały się atrakcyjną inwestycją. Pieniądze w bankach tracą na wartości, a ceny mieszkań w tym czasie znacząco wzrosły. Podatek katastralny i „podatek od pustostanów” miałyby wpłynąć na obniżenie cen przez wymuszenie sprzedaży lokali, które miały być lokatą.

Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii, w programie „Money. To się liczy” zapewniła, że Polacy nie muszą się obawiać wprowadzenia katastru.

– „Na pewno nie będzie podatku katastralnego. Jeżeli chodzi o jakiekolwiek inne regulacje dotyczące równowagi pomiędzy popytem a podażą w polityce mieszkaniowej, to przyglądamy się tej sytuacji rynkowej. (…) Popyt cały czas wzrasta w nieproporcjonalnym tempie do samej podaży. Na pewno w pewnej sekwencji czasowej trzeba się będzie tej sytuacji przyjrzeć, natomiast na ten moment absolutnie dementuję informacje o jakichkolwiek podatkach katastralnych czy innych związanych z tym tematem.”

Wiceminister nie wyklucza, że nowe podatki od nieruchomości pojawią się w przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba. Powiedziała też, że „mechanizm wyhamowywania tej bańki ma służyć społeczeństwu, ale ja na ten moment o takich rozwiązaniach nie słyszałam”.

Przeciwko nowym podatkom od nieruchomości protestował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który wskazał, że uderzyłyby one w klasę średnią, a nie w fundusze inwestycyjne, które hurtowo wykupują mieszkania.

Ogromne zmiany w podatkach już przesądzone. Andrzej Duda podpisał ustawę.

Źródło: money.pl

Wyszczuplanie i usuwanie cellulitu
Wyszczuplanie i usuwanie cellulitu
49,99 zł
150,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Pakiet 5 zabiegów na wybranych urządzeniach za 49,99 zł i więcej w Fit Dance Fun Beauty w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz