Home Kategorie Życie Rozwód będzie o wiele droższy? Zbigniew Ziobro chce „chronić instytucję małżeństwa”.

Rozwód będzie o wiele droższy? Zbigniew Ziobro chce „chronić instytucję małżeństwa”.

Rozwód będzie o wiele droższy? Zbigniew Ziobro chce „chronić instytucję małżeństwa”.

Resort sprawiedliwości przygotował projekt zmian w kodeksie rodzinnym. Skupiono się na rozwodach. Procesy mają być dłuższe i droższe.

Ministerstwo prowadzone przez Zbigniewa Ziobrę szykuje rewolucje, która ma sprawić, że rozwody będą bardziej kosztowne.

Pieniądze, które trzeba będzie wydać na przejście procedury uprawniającej do starania się o rozwód mają zniechęcić do wycofywania się z małżeństw. Ministerstwo Sprawiedliwości w uzasadnieniu nowelizacji podało, że „Polski system prawny otacza opieką instytucje małżeństwa. Małżeństwo wciąż pozostaje w Polsce ważną instytucją społeczną”. Ile będzie kosztować i trwać rozwód?

Oficjalnym wytłumaczeniem wprowadzenia nowych przepisów jest dążenie do „usprawnienia postępowania w sprawach o rozwód lub o separację, wprowadzając rozwiązania mające ograniczyć instytucje wpływające w istotny sposób na czas trwania tych postępowań”.

Według proponowanych zmian, gdy o rozstanie wystąpią rodzice z małymi dziećmi, wymagane będzie przeprowadzenie „postępowania informacyjnego”. Wtedy sędzia lub referendarz sądowy będzie informować o „indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa”. Proces ma trwać minimum miesiąc i będzie obowiązkowy – wnioski rozwodowe od par, które nie wezmą w nim udziału, nie będą rozpatrywane.

– „Nadrzędnym celem tego postępowania jest pojednanie stron, w konsekwencji, którego strony zrezygnują z rozwodu czy separacji” – czytamy w uzasadnieniu.

Małżonkowie, którzy będą chcieli się rozwieść, będą mogli też wystąpić o darmowe mediacje. Te potrwają od 3 do 6 miesięcy, co oznacza, że całe postępowanie rozwodowe również wydłuży się o ten okres.

Zmiany mają pojawić się także w uiszczanych przez strony procesu rozwodowego opłatach. Obecnie wynoszą one 600 zł, przy czym połowa tej kwoty jest zwracana, jeśli dojdzie do rozwodu bez orzekania o winie. W świetle nowych przepisów zwrot będzie możliwy tylko w przypadku separacji. Resort sprawiedliwości oszacował, że będzie to oznaczać dodatkowe wpływy do budżetu w wysokości 9,5 mln zł miesięcznie.

Ogromne zmiany w podatkach już przesądzone. Andrzej Duda podpisał ustawę.

Źródło: Fakt, fot. PAP/Rafał Guz

Off-road: szkolenie z nagraniem HD
Off-road: szkolenie z nagraniem HD
89,99 zł
180 dni
do końca oferty!
45-minutowe szkolenie z jazdy off-road z nagraniem HD i bonem wartościowym za 89,99 zł i więcej opcji w Abstractive

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz