Home Kategorie News Pracodawca sprawdzi, czy pracownik się zaszczepił? Jest przełom.

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik się zaszczepił? Jest przełom.

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik się zaszczepił? Jest przełom.

Pracodawcy mogą otrzymać możliwość sprawdzania, kto z ich pracowników zaszczepił się na COVID-19 i w razie braku zabiegu przenosić ich na inne stanowiska.

Szczepienia mogą okazać się niezbędne do zachowania stanowiska pracy. Przedsiębiorcy od miesięcy zabiegali o możliwość kontrolowania, czy zatrudnieni przez nich ludzie są zaszczepieni, tłumacząc to obowiązkiem zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Osoby, które nie przyjęły szczepionki, miały otrzymywać nowe obowiązki, niewymagające kontaktów z innymi pracownikami. Z początku mówiono wręcz o możliwości wysyłania niezaszczepionych na bezpłatne urlopy.

Przygotowany przez resort zdrowia projekt uchwały nie przeszedł jednak nawet etapu rządowego i odstawiono go na półkę z powodów politycznych. PiS miał obawiać się utraty poparcia wśród przeciwników szczepień i rozłamu w partii. Sejm prawdopodobnie zajmie się jednak prawem. Poseł Czesław Hoc oznajmił, że projekt zostanie zgłoszony przez „grupę posłów PiS”.

Z nieoficjalnych doniesień wynikało, że projekt projekt przedstawiony przez ministra zdrowia nie ma szans na poparcie i skierowanie do głosownia do Sejmu.

W rozmowie z WP politycy PiS przekazali jednak anonimowo, że w związku z tym nie ma woli do kontynuowania prac nad projektem i będzie on bezterminowo odłożony. Mimo deklaracji Adama Niedzielskiego o rychłym przyspieszeniu prac legislacyjnych.

– „Wszystko wskazuje na to, że projekt przepadnie. Minister zdrowia wyszedł przed szereg, zapowiadając ustawę, a nie wiedział, że pomysł będzie kontrowersyjny dla posłów PiS. Nie zaryzykujemy utraty większości dla tych przepisów. Konsekwencje polityczne mogłyby być duże.”

Okazało się jednak, że w obozie rządzącym są zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy dania przedsiębiorcom możliwości sprawdzania, czy zatrudniony jest zaszczepiony. Projekt ustawy trafi do Sejmu, jednak jako inicjatywa poselska, a nie rozwiązanie przygotowane przez rząd. Zapowiedział to poseł Czesław Hoc z PiS.

– „Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami” – stwierdził Hoc.

Jeśli projekt faktycznie trafi pod głosowanie w Sejmie, szanse na jego przyjęcie są spore. Nawet jeśli część posłów PiS wyłamie się z głosowania i będzie przeciw, poparcia udzieli prawdopodobnie opozycja.

Pracodawcy tłumaczą, że możliwość weryfikowania zaszczepienia umożliwiłaby zapobieganiu powstawaniu ewentualnych ognisk zarażeń i paraliżowania pracy przedsiębiorstw.

Rozwód będzie o wiele droższy? Zbigniew Ziobro chce „chronić instytucję małżeństwa”.

Źródło: PAP

Skok w tandemie z 4200 m
Skok w tandemie z 4200 m
599,99 zł
750,00 zł
180 dni
do końca oferty!
Szkolenie z lotem i skok ze spadochronem z wojskowego desantowca od 599,99 zł w Sky Force Polskim Centrum Spadochronowym

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz