Home Kategorie Życie W przyszłym roku możecie dostać na dziecko nawet 18 000 złotych. Wyjaśniamy wam jak to zrobić.

W przyszłym roku możecie dostać na dziecko nawet 18 000 złotych. Wyjaśniamy wam jak to zrobić.

W przyszłym roku możecie dostać na dziecko nawet 18 000 złotych. Wyjaśniamy wam jak to zrobić.

​ Wielkie zmiany dla rodziców. Już w przyszłym roku będą oni mogli bowiem otrzymać na dziecko prawie 20 000 złotych. W jaki sposób? Chętnie wam to wyjaśnimy.

W środę Sejm ostatecznie uchwalił Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, teraz ustawa wprowadzająca nową pomoc finansową dla rodziców trafi do prezydenta. Owa reforma ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. Jednocześnie mają również zacząć obowiązywać pewne zmiany związane z 500+. Już państwu tłumaczymy o co dokładnie chodzi.

Wypłata kapitału ruszy w 2022 r. i pomoc będzie przysługiwać na drugie i kolejne dziecko w wieku 12–36 miesięcy. Według informacji, wypłata ta ma dotyczyć nie tylko tych dzieci, które dopiero się urodzą, ale również tych, które z dniem 31 grudnia 2021 nie przekroczą 36 miesięcy życia.

Należy zauważyć, ze to opiekun dziecka (rodzic), zdecyduje, czy chce dostawać pomoc w wysokości 500 zł przez dwa lata czy 1000 zł przez rok. Należy jednak pamiętać, że pomoc nie będzie mogła przekroczyć jednak 12 tys. zł na dziecko.  Nasuwa się tutaj jednak pytanie, co jeśli dziecko ma już dwa lata? Kapitał będzie wypłacany od 2022 r. i przysługiwać do ukończenia przez dziecko trzech lat.

Rodzic oczywiście, żeby otrzymać te pieniądze, będzie musiał wypełnić odpowiedni wniosek. O pieniądze z RKO trzeba będzie występować do ZUS,  ale wszystkie  formalności związane z tym tematem, bez większych kłopotów uda nam się załatwić elektronicznie. Trzeba jednak pilnować terminów. I tak, jeśli dziecko skończy roczek w przyszłym roku, rodzice będą mieć pięć miesięcy na złożenie wniosku (ZUS przyjmie go na trzy miesiące przed pierwszymi urodzinami dziecka i dwa miesiące po tej dacie). Jednak uwaga, należy pamiętać o tym, że jeżeli dziecko skończyło pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, to rodzic będzie musiał złożyć wniosek w ZUS od razu w styczniu 2022 r. Inaczej straci świadczenie za jeden miesiąc.

Zasadniczo jeżeli chodzi o same filary programu to nie zmieniają się one. Świadczenie wychowawcze (które zapewne znacie lepiej jako 500+), wypłacane jest na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Mimo inflacji, kwota wsparcia się nie zmieni.

Zmieniają się jednak zasady przyznawania wniosków. Od 1 stycznia 2022 r. zmieniają się zasady, na jakich rodzice mogą ubiegać się o te pieniądze. Po pierwsze, wnioski o 500+ będzie można składać już tylko przez internet, po drugie obsługą i wypłatą zajmie się teraz ZUS, po trzecie pieniądze będziemy mogli dostać tylko na konto.

Wyniki badań nie dają żadnych wątpliwości. Łagodne przebycie COVID-19 zapewnia długotrwałą odporność na wirusa.

Źródło: Fakt

Catering dla nawet 15 osób
Catering dla nawet 15 osób
129,99 zł
258,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Catering dla 6 osób za 129,99 zł i więcej opcji z firmą gastronomiczną PAŁACOWA DOLINA Monika Piasecka w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz