Home Kategorie Zdrowie Kogo obejmą przymusowe szczepienia na COVID-19? Poznaliśmy ustalenia dziennikarzy.

Kogo obejmą przymusowe szczepienia na COVID-19? Poznaliśmy ustalenia dziennikarzy.

Kogo obejmą przymusowe szczepienia na COVID-19? Poznaliśmy ustalenia dziennikarzy.

Minister zdrowia zapowiedział, że rząd rozważa m.in. przymus szczepień, jeśli będziemy notować 35 – 40 tys. zakażeń dziennie. Dziennikarze Faktu ustalili, które grupy pracowników sfery budżetowej mogą się tego obawiać.

Sytuacja covidowa w Polsce zdaje się wymykać spod kontroli. Codziennie przybywa zakażonych, a poziom zaszczepionych ledwo przekroczył 60%, podczas gdy w Unii średnia wynosi już ponad 75%.

Jak ustalili dziennikarze Faktu, przymusowe szczepienia mogą objąć pracowników służby zdrowia i nauczycieli, a być może i całą administrację. Rozwiązania w Polsce miałyby przypominać te wprowadzone na Węgrzech.

W lipcu rząd Węgier postanowił wprowadzić obowiązkowe szczepienia pracowników służby zdrowia. Pod koniec października, z powodu skoku liczby zakażeń, rząd węgierski postanowił wymagać też szczepień od wszystkich pracowników instytucji państwowych.

Wedle zapowiedzi przedstawicieli węgierskiego rządu, prywatne firmy na Węgrzech również mają mieć prawo wymagania od pracowników szczepień przeciwko COVID-19.

Projekt, który nasz rząd zapowiadał już w lipcu ma pozwolić weryfikować pracodawcom czy pracownik jest zaszczepiony. Jak niedawno zapowiedział poseł Czesław Hoc, trafi on do Sejmu, ale jako projekt poselski. Hoc liczy na to, że będzie on rozpatrywany na posiedzeniu 1 – 2 grudnia.

– „W ustawie o weryfikacji szczepień przez pracodawcę znajdzie się postulat obowiązku szczepień w podmiotach leczniczych. Nie ma w niej katalogu kar, ale będzie możliwość rozstania się z niezaszczepionym pracownikiem podmiotów leczniczych” – mówił w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z radiem RMF.

Podobne rozwiązania są wprowadzane również w innych krajach naszego regionu.

Regulacji szczepień przeciw koronawirusowi w zakładach pracy podjęła się już m.in. Łotwa. Parlament łotewski przyjął ustawę, która umożliwia przedsiębiorcom zwalnianie pracowników odmawiających zaszczepienia się przeciw COVID-19 bądź przejścia na pracę zdalną.

Minister zdrowia rozważa szczepienie czwartą i piątą dawką. „Może być jak z grypą”.

Źródło: Fakt, PAP

Wybrany masaż ciała lub twarzy
Wybrany masaż ciała lub twarzy
49,00 zł
70,00 zł
120 dni
do końca oferty!
Wybrany masaż ciała (od 49 zł) lub twarzy (79 zł) w Gabinecie Masażu Amedo

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz