Home Wideo Atak zimy i nawet minus 30 stopni. Nad Polskę nadciągają śnieżyce.

Atak zimy i nawet minus 30 stopni. Nad Polskę nadciągają śnieżyce.

Atak zimy i nawet minus 30 stopni. Nad Polskę nadciągają śnieżyce.

Pierwsze opady śniegu pojawiły się w wielu częściach Polski 23 listopada. Miejscami doszło nawet do krótkich zawiei. W Tatrach śnieg zaczął sypać już w nocy. Według synoptyków prawdziwe uderzenie zimy odczujemy w piątek 26 listopada.

Poranne opady śniegu mogły 23 listopada zaskoczyć mieskzńaców Warmii, Mazur, Suwalszczyzny, Podlasia i Mazowsza.

– „Deszcz ze śniegiem spadnie na krańcach północnych, a także w regionie Mazur, na Suwalszczyźnie i w górach. Temperatura wzrośnie i wyniesie od 2-3 stopni na wschodzie, 4-5 w centrum, 6-7 w zachodniej części kraju, do 7-8 stopni na Pomorzu Zachodnim i 9 stopni nad morzem” – przekazała Małgorzata Tomczuk z IMGW.

Śnieg spadł też w Tatrach. Ratownicy TOPR nie uważają jednak, że trzeba wydawać ostrzeżenia lawinowe.

– „Warunki są bardzo wymagające, dla bardzo wprawnych turystów. Można powiedzieć, że są gorsze niż przy pełnej pokrywie śnieżnej zimą. W wielu miejscach sporo lodu zamaskowanego małą ilością śniegu. Lód jest bardzo twardy. I też resztki tego starego śniegu, który też jest zbetonowany. Na razie, póki co, nie zanosi się na jakieś większe opady” – powiedział w rozmowie z TVN24 Edward Lichota, ratownik TOPR.

Zmiana pogody to zasługa arktycznego powietrza, które dotarło do nas z okolic bieguna północnego. Karkonoski Park Narodowy poinformował na Twitterze, że dzisiejszej nocy na Śnieżce panował dwucyfrowy mróz.

– „O pierwszej w nocy było -10.3 °C, a godzinę później już -10.9 °C. O 5 rano ociepliło się  do -8.1 °C. Odczuwalna to jednak i tak -32.67 °C” – czytamy.

Prawdziwe uderzenie zimy ma jednak nastąpić dopiero w piątek 26 listopada. Jak informują „Fani Pogody”, „widać tutaj rozległą strefę opadów śniegu oraz centrum niżu zlokalizowane na południu Polski. Model GFS piątkową śnieżycę widzi jeszcze intensywniejszą. W przeciągu kilku godzin lokalnie spaść może nawet kilkanaście centymetrów śniegu”.

– „Przyszły weekend i kolejne dni przyniosą w Polsce kolejne aktywne niże, w weekend z południa, po weekendzie z zachodu. Modele widzą, że opady wkraczając w nasz region, wychłodzony chłodnymi masami powietrza, właśnie nad Polską przekształcały będą się w opady śniegu” – podaje portal.

Mamy nowe światło państwowe. Andrzej Duda podpisał ustawę.

Kurs online: Zarządzanie zespołem z MEN
Kurs online: Zarządzanie zespołem z MEN
59,00 zł
199,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Zarządzania zespołem z zaświadczeniem MEN za 59 zł z P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz