Home Kategorie News PILNE! Jest nowy wariant koronawirusa. Może wywołać kolejną epidemię.

PILNE! Jest nowy wariant koronawirusa. Może wywołać kolejną epidemię.

PILNE! Jest nowy wariant koronawirusa. Może wywołać kolejną epidemię.

W Botswanie zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa, który zdołał przedostać się do RPA i Hongkongu. Według naukowców nowy wariant ma wysoki potencjał mutacji i może wywołać kolejną epidemię.

Wariant B.1.1529 zidentyfikowano w Botswanie. Wywołał on spore zaniepokojenie naukowców z Imperial College London. Badacze twierdzą, że wariant ten odznacza się mnogością kolców i potencjałem do mutowania.

Wariant B.1.1529, który prawdopodobnie będzie nazwany szczepem Nu, wykryto 11 listopada w Botswanie. 3 dni później potwierdzono jego obecność u pacjenta w RPA. Został też zidentyfikowany u 36-letniego mężczyzny, który 13 listopada wrócił z RPA do Hongkongu.

– „Ogromna liczba kolców wirusa sugeruje, że nowy szczep może stanowić poważny problem” – stwierdził dr Tom Peacock z Imperial Colleague of London.

– „B.1.1529 może omijać większość znanych przeciwciał monoklonalnych, co oznacza potencjał tego wirusa do wywoływania nowych epidemii na całym świecie, dzięki wymykaniu się mechanizmom obronnym organizmu” – dodał dr Peacock.

Nieznany dotąd wariant SARS-CoV-2 mógł, według prof. Francois Balloux z Instytutu Genetyki University College London ”wyewoluować podczas przewlekłej infekcji osoby z obniżoną odpornością, prawdopodobnie u nieleczonego pacjenta z HIV/AIDS”.

Naukowcy ostrzegają, że ta mutacja może przyczynić się do kolejnej epidemii SARS-CoV-2 i zalecają jego monitorowanie. Jednocześnie zaznaczają jednak, że „trudno przewidzieć, na ile B.1.1529 będzie zdolny do transmisji”.

– „Może to być na tyle nietypowy w wewnętrznej konstrukcji twór, że okaże się niezbyt przenośny” – skomentował dr Peacock.

Szczepienia dzieci na COVID-19 również w Polsce. Poznaliśmy datę.

Źródło: PAP

Wstęp do papugarni
Wstęp do papugarni
8,99 zł
12,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Od 8,99 zł: bilet wstępu do Papugarni Białystok

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz