Home Kategorie News Będą zmiany na granicy. Andrzej Duda podpisał ustawę.
5.90K

Będą zmiany na granicy. Andrzej Duda podpisał ustawę.

Będą zmiany na granicy. Andrzej Duda podpisał ustawę.

Andrzej Duda we wtorek podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która zastąpi stan wyjątkowy i pozwoli m.in. na wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej.

O podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw poinformował szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Wcześniej w Sejmie odrzucono wszystkie poprawki zgłoszone do niej przez Senat.

Nowe przepisy pozwolą na wydanie czasowego zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Zakaz będzie mógł być wprowadzony w rejonach szczególnie narażonych przy granicy zewnętrznej z Białorusią, Ukrainą i Rosja poprzez rozporządzenie szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego SG.

Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy czy osoby, które prowadzą w tych rejonach działalność gospodarczą, załatwiają sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijny. Zakaz nie dotyczy też załóg karetek pogotowia oraz innych służb interwencyjnych, a także funkcjonariuszy i żołnierzy na służbie. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

Nowelizacja, poza wprowadzeniem przepisów o zakazie, zmienia również ustawę o rekompensacie dla przedsiębiorców działających w strefie stanu wyjątkowego, tak, aby rekompensatę otrzymali też działający na obszarze, na którym obowiązywać będzie zakaz.

Nowelizacja znosi też górny limit wieku nowo przyjmowanych funkcjonariuszy SG oraz reguluje kwalifikacje zawodowe wymagane do mianowania ich na stanowisko służbowe. Rozszerza także katalog środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze SG, o plecakowe miotacze substancji obezwładniających. Obecnie takich miotaczy może używać jedynie policja. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy SG, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.

Szokujące sceny w centrum Warszawy. Zakrwawiony mężczyzna gonił kierowcę Ubera. Prawie doszło do linczu.

Źródło: PAP

12-etapowy zabieg
12-etapowy zabieg
99,99 zł
220,00 zł
Oferta zakończona!
12-etapowy zabieg ze śluzem ślimaka na twarz i okolice oczu za 99,99 zł zamiast 220 zł w Hialuron (do -58%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz