Home Kategorie Zdrowie Znany dziennikarz o pandemii: „Wszyscy, którzy zmarli, byli zaszczepieni!”

Znany dziennikarz o pandemii: „Wszyscy, którzy zmarli, byli zaszczepieni!”

Znany dziennikarz o pandemii: „Wszyscy, którzy zmarli, byli zaszczepieni!”

Dziennikarz Polsatu Bogdan Rymanowski w rozmowie z Szymonem Hołownią stwierdził, że wszyscy, którzy zmarli w Irlandii na COVID-19 w ostatnim czasie, byli zaszczepieni.

W poniedziałkowym programie Bogdana Rymanowskiego „Gość Wydarzeń” obecny był Szymon Hołownia. Jednym z tematów, o którym rozmawiali panowie była sytuacja epidemiczna w Europie. Prowadzący w pewnym momencie stwierdził, że są kraje, które pomimo wysokiego poziomu wyszczepienia, nadal nie mogą wrócić do normalności. Wskazał jako przykład Irlandię.

– „Ci, którzy zmarli, byli wszyscy zaszczepieni. To są dane z 19 listopada. Chodzi o dane tygodniowe” – powiedział Rymanowski. Hołownia był wyraźnie zaskoczony tymi danymi.

Rymanowski dodał, że zaszczepieni i niezaszczepieni w takim samym stopniu przenoszą wirusa. Zadał też pytanie o sensowność paszportów covidowych. Jak faktycznie wygląda sytuacja ze zmarłymi w Irlandii?

Informacje dotyczące liczby zgonów z powodu COVID-19 są w Irlandii publikowane co tydzień. Dane dostarcza Health Protection Surveillance Centre, a także Health Service Executive. Na rządowej stronie 24 listopada poinformowano o 43 zgonach (z czego HPSC poinformowało o 18 przypadkach śmiertelnych), tydzień wcześniej również były 43 ofiary. 10 listopada zmarły 73 osoby.

Nie ma jednak informacji o tym, jaki procent najnowszych przypadków śmiertelnych dotyczył zaszczepionych.

Niedawno jednak w rozmowie z „The Irish Times” specjalista ds. intensywnej terapii dr Colman O’Loughlin zdradził, że połowa pacjentów przebywających OIOM-ach w irlandzkich szpitalach jest nieszczepiona. Drugą połowę stanowią ludzie, którzy są w pełni zaszczepieni, ale mają osłabioną odporność lub choroby współistniejące.

Obraz sytuacji pokazują dane HPSC, które dotyczą zgonów w ostatnich miesiącach. Według raportu od początku kwietnia do 20 listopada w Irlandii z powodu COVID-19 zmarło 680 osób.

249 (37%) z nich nie było zaszczepionych, 431 (63%) było przynajmniej po jednej dawce szczepionki, 352 (prawie 52%) było po dwóch dawkach preparatu (lub jednej w przypadku szczepionki jednodawkowej).

Wiek ofiar śmiertelnych w grupie 352 w pełni zaszczepionych osób to 35-100 lat, z medianą wynoszącą 81 lat. 238 z nich (67,6%) miały choroby współistniejące.

Jak w Irlandii wygląda sytuacja ze szczepieniami? Rządowe strony podają, że do 29 listopada w 5 mln kraju podano 7 415 377 dawek szczepionki. Pierwszą otrzymało 3 621 900 osób, dwie dawki 3 557 052 osoby.

To oznacza, że pierwszą dawkę dostało ok 72% całej populacji, a w pełni zaszczepionych jest 71% mieszkańców tego kraju.

Oprócz tego podano też 802 691 dawek przypominających.

W Irlandii szczepienia obejmują też dzieci w wieku 12 lat i starsze. Niedługo ma być podjęta decyzja odnośnie szczepień dzieci w wieku 5 – 11 lat.

Nie szczepionka, nie lek. Naukowcy twierdzą, że ten środek może ograniczyć szerzenie się koronawirusa.

Makijaż permanentny
Makijaż permanentny
14,99 zł
100,00 zł
180 dni
do końca oferty!
14,99 zł za groupon zniżkowy wart 100 zł na makijaż permanentny oczu i więcej w Eliksir Piękna

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz