Home Kategorie Zdrowie UWAGA! Będzie kolejna nowa szczepionka? „Już na początku przyszłego roku”.
4.37K

UWAGA! Będzie kolejna nowa szczepionka? „Już na początku przyszłego roku”.

UWAGA! Będzie kolejna nowa szczepionka? „Już na początku przyszłego roku”.

Mutacja koronawirusa o nazwie Omikron wywołuje niepokój na całym świecie. Tymczasem koncern Moderna poinformował, że może przygotować nową szczepionkę już na początku 2022 roku.

Eksperci zgodnie twierdzą, że szczepionki nadal są najlepszym sposobem walki z koronawirusem. Pojawiają się jednak obawy, czy najnowszy wariant Omikron nie będzie na nie odporny. Koncern Moderna niedawno poinformował, że jeśli zajdzie taka potrzeba, są w stanie przygotować nową szczepionkę na początku przyszłego roku. Fakt przeprowadził wywiad z wirusolog prof. Agnieszką Szuster-Ciesielką. Co mówi na ten temat ekspertka?

– „Przede wszystkim z informacji Moderny można wyczytać dwie dobre wiadomości. Pierwsza jest taka, że naukowcy z tej firmy modelowali komputerowo różne prawdopodobne mutacje wirusa i okazało się, że uwzględnili w swoich badaniach kilka takich, które pojawiły się w wariancie Omikron. Obecnie firma pracuje nad dwoma preparatami, które mogłyby być podawana jako dawka przypominająca, tzw. booster, właśnie uwzględniając te nowe zmiany w wariancie Omikron” – mówi wirusolog.

Profesor wspomina też, że Moderna prowadzi badania kliniczne nad wprowadzeniem zwiększonej dawki przypominającej.

– „W tej chwili zawiera ona 50 mikrogramów mRNA, czyli połowę tego, co w I i II dawce. W kwestii nowo pojawiających się wariantów, wobec których przeciwciała mogą być mniej skuteczne, być może decydująca będzie ich ilość.”

Na pytanie, co sądzi o tym, że Moderna deklaruje iż już na początku 2022 jest w stanie przygotować szczepionkę przystosowaną do nowego wariantu, ekspert potwierdza i wspomina, że koncern jest w stanie wprowadzić „nową szczepionkę „skrojoną” pod Omikrona i wprowadzić do badań klinicznych w ciągu 60-90 dni”. Dodaje, że jest to przewaga technologii mRNA nad innymi.

– „Tak, to jest ta cudowna przewaga technologii mRNA. Opiera się ona na badaniach w przysłowiowej probówce. Nie są tu na przykład potrzebne hodowle komórkowe, zaś proces projektowania i powstawania szczepionki trwa szybko. Później, pozostaje tylko kwestia przetestowania w badaniach klinicznych, jak szczepionka się sprawuje” – mówi.

Znany dziennikarz o pandemii: „Wszyscy, którzy zmarli, byli zaszczepieni!”

Źródło: Fakt

Fizjoterapia: masaż z konsultacją
Fizjoterapia: masaż z konsultacją
79,99 zł
150,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Masaż ciała z konsultacją i więcej od 79,99 zł w Fizjoterapia Andrzej Pastwa w Bydgoszczy (-47%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz