Home Kategorie Życie Nadchodzą wyższe stopy procentowe. O ile wzrośnie rata twojego kredytu?

Nadchodzą wyższe stopy procentowe. O ile wzrośnie rata twojego kredytu?

Nadchodzą wyższe stopy procentowe. O ile wzrośnie rata twojego kredytu?

Podwyżka stóp procentowych ma bezpośredni wpływ na wzrost raty kredytów, które ty płacisz. Biorąc pod uwagę szalejącą inflację, jest ona już pewna. Na co musimy się przygotować?

Aktualne stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego ustala Rada Polityki Pieniężnej. Obecnie Narodowy Bank Polski będzie musiał podjąć decyzję o podniesieniu inflacji w głównej mierze po to, żeby walczyć z rozpędzoną inflacją.

W 2020 roku, jako reakcję na skutki ograniczeń gospodarczych które były spowodowane pandemią, Rada Polityki Pieniężnej ograniczyła wysokość stopy referencyjnej do rekordowo niskiego poziomu 0,1%. Inne stopy również zostały obniżone. Skutek? Taka okazja sprawiła, że cała masa ludzi zdecydowała się na wzięcie kredytu i szczerze mówiąc, trudno im się dziwić. Problem w tym, że sytuacja ta nie mogła trwać wiecznie i właśnie się zmienia, niestety dla nas.

Warto zauważyć, że na początku października 2021 roku stopa referencyjna wzrosła do 0,5%, a od 4 listopada wynosi już 1,25%. Stopa lombardowa również znacznie wzrosła.

Co to dla nas oznacza? Najłatwiej będzie to wyjaśnić na przykładzie. Załóżmy więc, że masz do spłaty raty kredytu na kwotę 300 000 zł, który wziąłeś na okres 30 lat. Bieżące oprocentowanie roczne wynosi np. 3%, więc jest to około 1180 złotych. Teraz przyjmijmy, że oprocentowanie wzrośnie o 2%  (co w obecnej sytuacji, jest bardzo prawdopodobne). O ile więc wzrośnie stawka kredytu? Przekroczy ona 1500 złotych. Różnica ponad 300 złotych na jednej racie.

Jest to problem zwłaszcza dla ludzi, którzy wzięli kredyty pod tak zwany „korek”. Dla nich będzie to duży cios w domowy budżet.

Szokujące oświadczenie epidemiologa! Omikron może okazać się sposobem na wyjście z pandemii.

Źródło: onet.pl

 

Lifting bez skalpela
Lifting bez skalpela
179,99 zł
500,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Lifting bez skalpela: fotoodmładzanie i termolifting Infraterm E-Light od 179,99 zł w Instytucie Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz