Home Kategorie Życie Rząd będzie kontrolować telefony? Jest projekt „operatora narodowego”.
15.22K

Rząd będzie kontrolować telefony? Jest projekt „operatora narodowego”.

Rząd będzie kontrolować telefony? Jest projekt „operatora narodowego”.

Rząd chce powołać „Operatora Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa” informuje „Gazeta Wyborcza”. Jeśli tak się stanie, wszystkie działające w kraju sieci komórkowe, aby móc świadczyć usługi, będą musiały korzystać z pośrednictwa „narodowego operatora”.

Rząd przygotowuje nowelizację ustawy o cyberbezpieczeństwie. Jak pisze Wojciech Czuchnowski w piątkowym wydaniu GW, w jednej z poprawek zapisano powołanie „Operatora Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa”. Projekt rezerwuje dla tego podmiotu częstotliwość potrzebną do korzystania z sieci komórkowej 5G.

Jeśli projekt wejdzie w życie, to działający w Polsce operatorzy sieci komórkowych, aby świadczyć swoje usługi w tej technologii, będą musieli korzystać z pośrednictwa OSSB. „Narodowy operator” będzie nie tylko zapewniał zasięgi sieci 5G, ale też posiadała kontrolę nad danymi, które będą przesyłane za jej pośrednictwem.

Według GW, OSSB ma też przejąć wszelkie już udostępnione sieciom częstotliwości. Na ten moment zarządza nimi Urząd Komunikacji Elektronicznej.

– „Wystarczy, że operatorom komercyjnym nie zostaną odnowione koncesje na częstotliwości. 'Operator narodowy’ udostępni im je wtedy jako swoją sieć bazową. Państwo odzyska monopol i kontrolę. Będzie też mogło, dyktując różne warunki cenowe za dostęp do swojej sieci, wpływać na pozycje poszczególnych telekomów na rynku” – pisze „Wyborcza”.

Podobne rozwiązanie – według „GW” – działa już w Rosji. Tamtejszy państwowy operator „Runet” – jak wykazały testy – w razie potrzeby jest w stanie pozbawić internetu wszystkich Rosjan. Kreml tłumaczy jednak, że to sposób na „cyberagresję” z Zachodu.

Na tekst Wyborczej zareagował rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Witold Tomaszewski.

– „Panie Redaktorze (Wojciechu – red.) Czuchnowski, w dzisiejszym pana artykule 'Internet pod kontrolą rządu’ wkradło się wiele nieścisłości” – napisał na Twitterze.

Tomaszewski zaoferował też pomoc w „wyjaśnieniu kwestii technicznych sieci 5G”. Jak zapewnił w dalszych wpisach, operatorzy do świadczenia usług 5G dostaną częstotliwości w ramach „aukcji”.

Rzecznik UKE zarzucił Czuchnowskiemu, że ten nie skontaktował się z Urzędem w związku z pytaniami o opisane przez niego doniesienia.

– „Otoczenie regulacyjne dotyczące sieci telekomunikacyjnych jest bardzo skomplikowane, zapraszam do nas na spotkanie, zaproszę naszych ekspertów merytorycznych i po kolei wyjaśnimy wszystkie niejasności i niepewności” – dodał.

Sprawę na swojej stronie internetowej skomentował departament ds. cyberbezpieczeństwa.

„KPRM pracuje nad rozwiązaniem, które ma zapewnić bezpieczną łączność dla instytucji państwowych. Informacje w opublikowanym dzisiaj na łamach 'Gazety Wyborczej’ artykule to nieprawda” – czytamy.

– „Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa będzie świadczył usługi telekomunikacyjne wyłącznie niektórym podmiotom administracji publicznej z wykorzystaniem bezpiecznej sieci telekomunikacyjnej precyzyjnie określonym w projekcie ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa” – wyjaśnia KPRM.

Wśród takich podmiotów wymieniono m.in. ministerstwa, urzędy oraz policję. Jak dodano, podobne rozwiązania funkcjonują w wielu zachodnich krajach.

Jeden malutki błąd i zapłacisz 5000 złotych. Nowe prawo wchodzi w życie.

Źródło: Gazeta Wyborcza

-50zł na zakupy w Sexshop112
-50zł na zakupy w Sexshop112
1,00 zł
50,00 zł
86 dni
do końca oferty!
1 zł za groupon wartościowy wart 50 zł do wydania w sklepie Sexshop112

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
7

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz